Tietenkin sitä sponsoritukea on helpompi saada jossain urheilukulttuurin landella jossa mitään paikallisia kilpailijoita ei ole. Paikallisten sponsoritukien markkina on nollasummapeliä, se mikä menee toisella on joltain pois. Vaikka Kouvot palaisi siihen 1k keskiarvoon niin en usko sponsoritulojen tuplaantuvan koska kaupungista löytyy jo seurat joiden keskiarvot ovat 2,5k ja 1,5k.
Toista se on jossain hevonperseessä jossa ainoa kaupungin suuruus on paikallinen koripallo ry. On todella huolestuttavaa koripallon kannalta että laji löytää taloudellista jalansijaa vain syrjäseuduilta mutta yritäppä sitä selittää hevonperseen asukkaille, ei ne ymmärrä kokonaiskuvaa, luulevat huolta kateellisuudeksi.
Heikko provo jonka olen tainnut kuulla täällä joskus aiemminkin. Toivottavasti tulet myös ensikaudella heittämään tätä pyyhettä kehään että pääsen taas kertaamaan historiaa. Mitään pyyhettä ei heitetty kehään vaikka Salossa niin toivottiin, kausi pelattiin loppuun asti, lomautuksia jouduttiin tekemään koska ilman niitä lopputulos olisi ollut konkurssi. Kouvot taisteli ja selvisi. Konkurssi jonka mukana olisi mennyt myös Kouvottaret ja junnut olisi ollut pyllistys koko lajiyhteisöä kohtaan. Riskistä opittiin ja nyt junnut, Kouvottaret ja Kouvot toimivat omien yhdistystensä tai osakeyhtiöidensä alla.
Kouvot Basket Oyn budjetti on maltillinen ja sopii nykyiseen kilpailutilanteeseen kaupungin verisillä sponsorieurojen taistelutantereilla. Jopa näillä katsojakeskiarvoilla ja tylpäksi jääneillä pudotuspeleillä Oy toki pienen voiton viime kaudella ja palkkabujettia pystyttiin nostamaan tälle kaudelle yhden saunaillan verran.