Koripallo.com

Utah Jazz - rebuildia ja polygamiaa?

Viestejä
1 363
Nyt se kysymys Jazzille, heikentääkö vai vahvistaako joukkuetta? Nyt menee sen verran hyvin etteivät uskalla todennäköisesti heikentää, mutten pistä pahakseni jos Markkanen treidataan jonnekin menestyvään joukkueeseen mikä menee pleijareissa pitkälle.
Joku sanoi että Lakers 100% ei pleijareissa, tällä hetkellä 2-7, ja pelaajamuutoksilla voi saada paljon aikaa. Kausi edelleen todella pitkä. 82 peliä yhteensä.
 
Viestejä
1 212
Nyt se kysymys Jazzille, heikentääkö vai vahvistaako joukkuetta? Nyt menee sen verran hyvin etteivät uskalla todennäköisesti heikentää, mutten pistä pahakseni jos Markkanen treidataan jonnekin menestyvään joukkueeseen mikä menee pleijareissa pitkälle.
Joku sanoi että Lakers 100% ei pleijareissa, tällä hetkellä 2-7, ja pelaajamuutoksilla voi saada paljon aikaa. Kausi edelleen todella pitkä. 82 peliä yhteensä.

Mitä Lakersilla on tarjota Utahille tällä hetkellä Laurista? Kaksi kaukana tulevaisuudessa olevaa 1. kierroksen varausta ja Westbrookin raato? Utahin pitäisi heittää mukaan nyt hyvin pelaavaa palkkatauhkaa, jolla voi olla arvoa muutenkin, joten miksi tähän kannattaisi lähteä?
 
Viestejä
209
Mitä Lakersilla on tarjota Utahille tällä hetkellä Laurista? Kaksi kaukana tulevaisuudessa olevaa 1. kierroksen varausta ja Westbrookin raato? Utahin pitäisi heittää mukaan nyt hyvin pelaavaa palkkatauhkaa, jolla voi olla arvoa muutenkin, joten miksi tähän kannattaisi lähteä?

Anthony Davis?
 
Viestejä
1 363
Mitä Lakersilla on tarjota Utahille tällä hetkellä Laurista? Kaksi kaukana tulevaisuudessa olevaa 1. kierroksen varausta ja Westbrookin raato? Utahin pitäisi heittää mukaan nyt hyvin pelaavaa palkkatauhkaa, jolla voi olla arvoa muutenkin, joten miksi tähän kannattaisi lähteä?
Jos Lakersin kanssa jotain tapahtuu, Mike Conley ja Markkanen Westbrookiin. Lähde ESPN Trade Machine. Siellä voi leikitellä muilla vaihtoehdoilla.
 
Viestejä
1 363
Jos Lakersin kanssa jotain tapahtuu, Mike Conley ja Markkanen Westbrookiin. Lähde ESPN Trade Machine. Siellä voi leikitellä muilla vaihtoehdoilla.
Tosin en haluaisi nähdä Lauria nyt Lakersissa, sen verran huonosti menee ainakin tällä kaudella. LBJ pysyy vielä 2-3v kunnes lopettaa, Davis vissiin 2v ainakin. Muita tähtiä ei ole Westbrookin lisäksi.
Davis -> Markkanen voi haaveilla mutten usko että Lakers sitä tekee. Ennemmin Westbrook lähtee.
 
Viestejä
968
Davis...juuei. Eipä tuossa Lakersille saati Jazzille olisi järkeä. Mutta joko Aingella käy hirveä munkki tai sitten hän on vaan moneyball-nero. Joukkue nykyisellään on osiensa summaa suurempi (aikakin ennakkoasetelmiin nähden). Se on kuitenkin varmaa että Aingella on vielä monta ässää hihassa, vaikkei Wemby-arpajaisiin ehkä osallistukaan. Kyllä noilla asseteilla voi esim omaa/omia varausvuoroaan paranella huomattavastikin, ei nyt varmaan ihan kärkisijaan asti mutta kuitenkin. Draftia ennenkin varmaan tapahtuu, mutta nyt taitaa olla hyvä jonkin aikaa katsoa minne tämä meno yltää. Tässä on pieksetty ihan laatujengejä. Grizzlies otti 2x pataan ja sen jälkeen on tullut taas 2 voittoa, mm. konffaa johtavasti Blazersistä. Ja yllättävän tasaisesti Jazz suorittaa, mitään tolkuttomia repsahduksia pelisumassa ei ole tullut. Sehän voi olla että Ainge laittaa ostohousut jatkaan trade deadlinella...? Joku aito pointti Conleyta paikkaamaan olis kiva. Laurin mahkut päästä pelaamaan Wembyn kanssa saattaa olla tuossa hypoteettisessa Lakers-tradessa. Lakersillä nimittäin saattaa olla lottopalloprosentit kohdallaan tällä menolla.
 
Viestejä
252
En olisi kuukausi sitten uskonut olevani tätä mieltä, mutta olisin äärimmäisen pahoillani, jos Markkanen kaupattaisiin nyt yhtään minnekään – jollei uusi joukkue sitten olisi lähes pomminvarma finaalijoukkue.

Markkanen on tehnyt itsestään Utahin ykköstähden, ja hän loistaa molemmissa päissä kenttää. Pitkästä aikaa miestä taas fanitetaan (tervettä vaihtelua vihantäyteisiin Chicagon viime vuosiin, tai täydelliseen valokeilan ulkopuolelle jäämiseen Clevelandissa), ja ennen kaikkea Markkanen pelaa nyt joukkueessa, jonka valmentaja näyttää tietävän mitä tekee. NBA-joukkueeksi joukkue liikuttaa palloa yleensä hyvin ja skoraa ilahduttavan laajalla skaalalla, mikä tekee siitä pirullisen vastustajan.

Markkanenhan ei näitä päätä, mutta toivon sydämestäni, että joukkueen johto päätyisi vahvistamaan nykyistä joukkuetta siirtotakarajalla, ja sitten paikkaisi kauden mittaan esille tulleita puutteita draftissa. Vaikka joukkue keskimäärin ottaen on nuori, kolme sen tärkeää tukipilaria Conley, Clarkson ja Olynyk ovat jo 30-kymppisiä, Conley komeat 35.
 
Viestejä
7 496
On toi Utahin peli vaan niin kivaa katsottavaa. Edellinen peli meni puuroksi vastassa olevan paikkapuolustuksen takia, mutta sehän sen puolustusmuodon juttu vähän niinku onkin. Joku toinenkin jengi pelasi lähes pelkästään paikkaa, eli varmaan tuohonkin puolustusmuotoon pitää utahin vähän paremmin varautua jatkossa.

Mutta ai että tuo Lakers peli oli kivaa katseltavaa. Käsittämätöntä ajatella näin jazzista, mutta peli näytti ns rutiinivoitolta! Tuntui, ettei kukaan erityisemmin ylisuorittanut voiton saavuttamiseksi, vaan ns peruspelillä (Laurinkin 27 pinnaa tuntui tulevan vähän tuossa sivussa jotenki, ilman mitään pakottamista). Vastuu jakautuu avauksessa tosi kivasti ja pallo liikkuu. Olin katsovinani, että ensimmäisen noin 5-6minuutin kohdalla kaikki avauksen pelaajat olivat pisteillä ja sitäkin kautta siis osallistuneet peliin.

Laurilta aika eleetön ja hieno matsi. Laurista nostan vielä yhden asian esiin, mitä en ole nähnyt aikaisemmilla kausilla. Vasemman käden donkki menee aika rutiinilla ja jopa haastettuna. Kyllä tekee pelaamisen vaan niin paljon helpommaksi, kun fysiikka ja myös hyvä kehonhallinta/koordinaatio mahdollistaa tällasia juttuja. Ei vaan jaksa odottaa, mitä tulee seuraavaksi.

Lakers on ihan yhtä vastenmielinen nippu supertähtiä, mitä kuvittelinkin. Ihme kitinää joka vihellyksestä, joka kontaktista hirveä draama. Siinä missä Lauri saa osumaa naamaan, niin pudistelee päätään ja painuu ilmeettömästi vapariviivalle, niin vastustajan supertähti osumasta rintaan makaa maassa kolme minuuttia ja tallustelee kiukkuisena mulkoillen viivalle. Tykkään tuosta Jazzin pelaajien peli-ilmeestä enemmän (ei siis pelkästään Laurin). Mä niin nautin nähdä, kun Davis paukuttaa kieltämättä ihan komean donkin, mutta kun kaveri jää karjumaan katsomoon ja flexailemaan, niin tilanteen puolustaja rookie Kessler kirmaa hyökkäyspäähän nostamaan melko helpon kupin, kun Davis vielä valuu puolustukseen. Lebronin löntystely kentällä on kanssa aika vastenmielistä kateltavaa. Jättäytyy usein täysin ulos 5vs5 peleistä ja ei vain kävele, vaan oikeasti löntystää hyökkäykseen. Pelasi paljon Jazzin kakkoskentällistä vastaan ja silloin yritti olla aktiivinen ja buustata tilastoja. Puolustuksessa miestä vei vuoronperään kaikki Jazzin pelaajat ja Lebronilla olikin kiire kokoajan järjestellä puolustuksessa itselleen helpompia match-uppeja.

Vielä jazzista. Olen tykästynyt tuohon rookie Kesslerin tekemiseen. Miettikää huvikseen, eka peli tuota tähtisikermää vastaan. Ennakkoluulottomasti torjuu Davisia ja kumppaneita, 10 min kentällä ja 8 pinnaa kelpo suorite! Tuosta saattaa tulla vielä peluri, jos on yhtä nöyrä tekemään duunia, miltä vaikuttaa ulospäin.
 
Viestejä
968
Clarkson vetää vielä yhden myötäotteen leuan donkin päälle.
Russ levittelee käsiään. Clarkson on ollut hyvä viimeiset pelit ja toinen Jazzin tukipilari

FgxmDnMUcAAYskS.jpg
 
Viestejä
10
Mä niin nautin nähdä, kun Davis paukuttaa kieltämättä ihan komean donkin, mutta kun kaveri jää karjumaan katsomoon ja flexailemaan, niin tilanteen puolustaja rookie Kessler kirmaa hyökkäyspäähän nostamaan melko helpon kupin, kun Davis vielä valuu puolustukseen. Lebronin löntystely kentällä on kanssa aika vastenmielistä kateltavaa.
Ihmetelly aina kun katsonut noita Lakers matsien highlightseja Lebron, Westbrook ja Davis flexailee ja tuulettelee melkein joka korin jälkeen vaikka on tappiolla yli kymmenen pistettä ja tappio häämöttää.
 
Viestejä
7 496
Viestejä
2 497
Varsin mielenkiintoisia juttuja, kun tilastoja selaa. Jyväskylän poika on tällä hetkellä koko liigan ykkönen "second chance points"-sarakkeessa.


1Lauri MarkkanenUTA25107333.84.24.32.711.812.711.213.041.80.90.61.83.7
2Anthony DavisLAL2972535.63.74.14.116.911.611.713.636.62.31.12.74.3
3Jaylin WilliamsOKC201017.60.04.00.04.00.02.02.08.00.00.02.02.0
3Tyler DorseyDAL261104.32.04.05.00.00.02.03.04.00.00.00.00.0
5Rudy GobertMIN3094532.21.13.90.39.313.49.311.828.41.60.92.64.9
6Giannis AntetokounmpoMIL2788033.56.03.96.119.59.18.310.328.51.50.82.99.6
6Isaiah HartensteinNYK2484424.51.13.9


Ja kun katsotaan, minkä verran on tehty pisteitä "paintissä", niin Lauri on siinäkin tilastossa kympin kärjessä. On se kova!
 

Liitteet

  • Screenshot_20221105_214322.jpg
    Screenshot_20221105_214322.jpg
    405,4 KB · kertaa luettu: 123
Viimeksi muokattu:
Viestejä
2 497
Katos, Raappa olikin toiseen threadiin kaivanut samat tilastot, mitä itse nyt laitoin tähän. Nämä nyt jäävät tähän, koska tämä 15 minuutin aikaraja, mitä voi muokata. Mutta onhan tämä aika käsittämätöntä, missä yhteyksissä Laurin nimi nyt näkyy.
 
Viestejä
371
:D

"Today I had an exam in school. When I was done, I raised my hand and yelled “Lebron!”

My teacher smiled and took my paper. She knew I was finished."
 
Viestejä
7 284
Tämmösen oli joku Heramn G kaivanut jazzfanz.com forkalla:
"Something is definitely off. I just checked the stats for touches, and Markkanen averages 51.3 touches in 33.9 minutes per game. That 51.3 is 38th most among players listed as forwards. KO averages 54.7 in 26.8 minutes.. so more touches for Olynyk in less minutes. And Lauri is our leading rebounder, so he gets extra touches there.
NBA.com touches for Forwards"

Edelleenkin vois joko vaatia enemmän huomiota itse tuolla, kun joukkueessa on kuitenkin entisen seurakaverinsa kaltaisia score first takamiehiä. Valmentaja voi olla avuksi, mutta itse on vaadittv. On meinaan ihan näyttöjä tällä kaudella niin ei oo mitään hävettävää siinä.
Näiden pallokosketusten kanssa kannattaa olla tarkkana.

Pelaaja saa touchin esim. siitä, että antaa päätyrajan vastustajan korin jälkeen. Tästä syystä Markkasenkin kosketukset lisääntyivät hetkellisesti Chicagossa, kun sukantyhjentäjä Lopez lähti joukkueesta.

Itse keskittyisin hyökkäyspään kosketuksiin, mutta niissäkin on puutteensa. Esim. sivurajan antajalle tulee kosketus, mutta rannikolta rannikolle -suorituksessa merkataan kosketus vain alkupisteeseen eli omaan päähän. "Paint touches" sisältää oikeasti vain kolmessa sekassa saadut kopit tms.

Lähteet:

 

L.S

Viestejä
722
Laurin mahkut päästä pelaamaan Wembyn kanssa saattaa olla tuossa hypoteettisessa Lakers-tradessa. Lakersillä nimittäin saattaa olla lottopalloprosentit kohdallaan tällä menolla.

Markkanen pitäis tässä tapauksessa vaan uudelleenohjata New Orleansiin, joka omistaa oikeudet Lakersin varausvuoroon..
 
Viestejä
2 114
Heh! Olipas tuo Lakers -peli huikea hyökkäsynäytös Utahilta! :oops: Utahilla puoliajalla kasassa 75 pinnaa. Lakers olisi jäänyt ihan jyrän alle, jos heiltä ei se yksi sokea kana olisi löytänyt jyvää eli Westbrook 26 pinnaa ja 3 kolkkia. :D

Lauri ylivoimaisesti kentän paras pelaaja sekä hyökkäys- että puolustuspäässä. Laurilta nähtiin muutama huikea 1-vs-1 -puolustus Lebronia ja Davisia vastaan. Ja muutenkin koko Utahin ryhmä oli aika käsi kuumana, kun kolkit osuivat 42,5%. En olisi oikein kauden alussa uskonut, että Olynykin kolkkiprosentti on 59,4% ja Vanderbiltin 54,5% tässä vaiheessa kautta.

Kuten jo joku mainitsi, niin Lebronin peli-ilme on tosiaan melko karmea. Eipä taida kaveria enää kiinnostaa mestaruuden metsästys, vaan ainoastaan Abdul-Jabbarin ennätys ja pelaaminen poikansa kanssa.. Ihan käsittämätöntä on myös, että miten Lakerissä on onnistuttu pilaamaan tuo rosteri ihan totaalisesti kuplamestaruuden jälkeen. Lakersin rosteri kahden supertähden jälkeen on käsittämättömän paska! Kesän "superhankinta" Beverleykin on jo 34v ja ei tosiaankaan pitäisi enää pelata 28min/peli. Beverley tällä kaudella kolkit 22,7%, pelitilanneheitot 30,3% ja 4,6 pts.. Todennäköisesti Lakersin kausi romahtaa taas siihen, jos/kun Davisille tai Lebronille tulee taas sellainen parinkymmenen pelin poissaolo.

Hienosti Lauri muutaman kerran Conleyn kanssa puhui etukäteen aikaisemmissa peleissäkin nähdyn flare slipin, josta alkaa tulemaan Laurin ja Conleyn tavaramerkki. Erittäin hyvä veto tuohon vaiheeseen, kun ei ollut kovin vaikea arvata että Lebron nukkuu totaalisesti tuollaisessa tilanteessa.. Erittäin hyvin Laurille yleensäkin saadaan palloa erilaisten settien jälkeen liikkeeseen. Eihän Lauri koskaan ole ollut parhaimmillaan joutuessaan itse luomaan staattisesta tilanteesta.

Tässä vielä tuo flare slip.

 
Jotta voit kirjoittaa viestejä, sinun täytyy rekisteröityä foorumille. Rekisteröityminen on ilmaista, helppoa ja nopeaa. Rekisteröidy tästä.
Ylös