- Viestejä
- 200
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
vapaaheitto sanoi:Sarjojen sarjasta, etelän m2d:stä pääsee kuin pääseekin neljä jengiä karsimaan viidestä m1db-paikasta. Karsintoihin pääsee korkeintaan 10 jengiä ja joukkueet jaetaan kahteen lohkoon. Lohkon 1-2 suoraan ylös ja paremmin sijoittunut kolmonen tekee edellisille seuraa. Kolmosten paremmuus ratkaistaan liiton sääntöjen mukaan - etsiköön ken jaksaa tarkemman määritelmän. Eli paikastaan auringossa voi joutua siis luopumaan jopa neljä etelän hetelmää...
Ei muuta...
Tätä kannattaa jännittää Tammikuun puolivälin tietämille.hamahakkimies sanoi:Mites toi M2D:n alapää?
*tirsk*
hamahakkimies sanoi:Mites toi M2D:n alapää?
*tirsk*
vapaaheitto sanoi:Tästähän seuraa se, että lähes kaikki joukkueet karsivat jonnekin (tai putoavat suoraan) ;D
hamahakkimies sanoi:Sehän tässä olisikin kaikkein hysteerisintä. Käsittääkseni M2D-joukkueista JKS, EBt, KaU Koris ja ehkä Kerava tavoittelevat M1DB-paikkaa kaudelle 2012-2013.
Kaikkien ylöspäin pyrkivien M2D-joukkueiden noustessa, kahden karsiutuessa (ei taida olla mahdollista?) ja kahden pudotessa suoraan ensi kaudella M2D:ssa pelaisi neljä tämän kauden M2D-joukkuetta ja kahdeksan (8!) M3D-joukkuetta.
Hieman realistisempi tilanne olisi kolmen M2D-joukkueen nousu, jolloin nykysysteemillä M2D-putoamiskarsinnoissa olisi tarjolla seitsemän sarjapaikkaa. Suomeksi tämä tarkoittaisi kahta karsivaa M2D-joukkuetta, kummankin M3D-lohkon kahta parasta joukkuetta ja toisen lohkon kolmosta. Tai jotain. Joka tapauksessa karsinnoissa olisi enemmän paikkoja kuin karsijoita (vanhalla systeemillä).
Olisiko sitten fiksumpaa, että M2D:n toiseksi heikoin joukkue osallistuisi April Madness -tapahtumaan ja heikoin putoaisi suoraan? Aiemman esimerkin tapauksessa karsinnoissa olisi tarjolla viisi paikkaa viidelle joukkueelle (M2D:n karsija, M3D:n lohkojen kärkikaksikot), jolloin karsinnoille ei olisi taaskaan tarvetta. Käytännössä siis M2D:n heikoin joukkue putoaisi ja M3D:n lohkojen kärkikaksikot nousisivat ylöspäin.
Allekirjoittaneen nöyrimmän näkemyksen mukaan paras systeemi olisikin, että kaksi heikointa M2D-joukkuetta karsii yhdessä M3D-kärkikaksikoiden kanssa. Tästä kuuden joukkueen April Madness -tapahtumasta täytettäisiin sitten sarjapaikat siten, että mahdollisten nousijoiden paikat tulevat täytettyä. Oletettavasti näitä paikkoja olisi neljä tai viisi kappaletta. (Enimmillään jopa kuusi.)
Missään nimessä ei ole järkevää olla korjaamatta myös M2D-M3D-rajapinnan karsinta-putoamissysteemiä, jos M2D:n yläpäästä kerran karsitaan näin reippaasti.
En itse pelaa, mutta pyrin seuraamaan sarjaa (M3D) aktiivisesti.m3d sanoi:Ehkä joku M3D-pelaaja osaisi arvioida tasoeroa paremmin?
Silminnäkijä sanoi:LePy:n nousukarsintahaaveista ja itse karsintaotteluista selvinnee M3D:n "kärjen" ja M2D:n häntäpään tasoero.
Karsinnat 2011
Karsinnat 2010
M3Dille sanoi:Hypo varmasti noukkisi nykyiselläkin M3D-rosterillaan ne samat muutamat voitot kakkosessa mitä aimmillakin kausilla, mutta muista en lähtisi sanomaan samaa.
M3Dille sanoi:Ky-kori ehkä voisi muutaman voiton ottaa melko monipuolisella pelaajistollaan. Ja varsinkin nykyinen pelisali kisahalli A tekee jokaisesta pelistä vähämaalisen luistelukilpailun, jossa mikään ei ole varmaa.