Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Miumau sanoi:No, missä ne videot Hyvinkäältä viipyy? Tässä olisi nyt töissä hyvää aikaa paneutua niihin.
Paikanpäältä sanoi:Tässä tiivistettynä HyPo-Warriors pelin tapahtumat:
Koko pelin ajan oli ilmassa melko räjähdysherkkä tunnelma ja varsinkin McBride soitti jatkuvasti suuta niin tuomareille, vastustajille kuin omille pelaajilekin. Myös HyPon coach kävi pariin otteeseen melko kuumana, kun Warriorsin "katupelaajat" esittelivät vähän kovempia virheitä.
Varsinainen kliimaksi saatiin kuitenkin viimeisen jakson lopussa, vaikka peli käytännössä tässä vaiheessa olikin jo ratkennut kotijoukkueen hyväksi.
Tapahtumaketju eteni suurin piirtein näin:
Warriors-pelaaja (ei McBride, vaan joku hänen opetuslapsistaan) tulistui ilmeisesti jostain HyPo-pelaajan kommentista ja heitti kyseistä HyPo-pelaajaa pallolla.
Pallo kimposi tästä toiselle HyPo-pelaajalle, joka heitti pallon heittänyttä Warriors-pelaajaa takaisin pallolla.
Molemmat pallon heittäneet pelaajat saivat tekun ja suihkukomennuksen.
Tämän jälkeen alkoivat nyrkit heilumaan ja ainakin pari HyPo-pelaajaa joutui iskun kohteeksi. Tässä vaiheessa kentällä oli myös pari Warriorsin kannattajaa ja HyPon valmentaja.
Nyrkillä lyömisten jälkeen Warriorsin naispuolinen kannattaja heitti vielä HyPon pelaajaa kertaalleen pallolla.
Tämän jälkeen ei enää fyysisiä otteita nähty, mutta "torikokous" jatkui yleisen huutelun merkeissä. Koko HyPon joukkue uhattiin tappaa, kun keväällä kohdataan Kisahallissa. McBride lupasi kovaan ääneen, että paikalla tulee olemaan ainakin 200 henkeä "heidän porukkaansa", jotka pitävät tästä huolen.
HyPo sanoi laativansa tapahtumista raportin liittoon.
kysymys.. sanoi:Niin mahtoikohan vierailijoitten fanikaan sinne kentälle rynnätä ja heittää pelaajaa pallolla?
vst sanoi:Mitä tälle porukalle oikein pitäisi tehdä? Uskon sen, että joskus saattaa minkä tahansa seuran joukkueelle sattua joku hulinapeli, mutta melkein aina kun jotain hulinointia on tapahtunut, lähes aina on toisena osapuolena Warriors. Ei liene sattumaa. No, kahdesta ulosajosta samassa tilanteessa menee varmaan sama raportti, toivottavasti tuomarit jaksaa raapustaa myös raportin olosuhteista.
Tuohon vierasjoukkueen kannattajien hyppimiseen kentällä on harvinaisen yksinkertainen keino puuttua. Jos seuran kannattajat perseilevät, niin pelataan sitten ottelu ilman vähäistäkään yleisöä. Pelaajat, koutsit, pöytähemmot ja tuomarit. Samaan tuomioonhan päätyi joku liiga Koposen ja Salinin joukkueiden kohdatessa, koko areena loisti tyhjyyttään kun joku slovenialainen artisti meni pelin jälkeen mottaamaan tuomaria. En tiedä onko tämä liiton sääntöjen mukaan mahdollista.
Liitolla näyttää olevan aika vaikeaa puuttua tilanteisiin, jossa on jotakin tulkinnanvaraa. Jos lisenssit puuttuu, kuten kyseiseltä Warriorsilta viime kaudella, niin silloin kyllä reagoidaan, kun voi helposti näyttää: pitää olla lisenssi, jos ei ole niin pelit mitätöidään. Tästä ei liitto lipeä edes sillä, että huudetaan rasismia. Kuitenkin kun on kysymyksessä tulkinnanvarainen asia, kuten käytös ottelussa ja sana sanaa vastaa "uhkailitte", "ei uhkailtu" eipäsjuupaseipäs, niin silloin varotaan tekemästä mitään. Brittien saarilla tuli esiin tapaus, jossa murhia ja 1500 hyväksikäyttötapausta katsottiin läpi sormien, koska pelättiin rasismisyytöksiä. Nyt ei ole samanlasesta jutusta kysymys, eikä Suomessa olla hyssyttelyssä vielä samalla tasolla, mutta tästäkään ei liiton taholta seuraa kuin pallonheittelijöille varoitus. Mitään muuta ei liitto uskalla tehdä, ettei "Susijengi AAUUU!!" uutiset vaihdu "Rasismikohu koriksessa - Mamujoukkue ulos sarjasta!" lööppeihin.
Toivottavasti olen väärässä.Tämä kyseinen jengipomo ja hänen opetuslapsensa oikein hakevat ongelmia ja joutuvat loppujen lopuksi tuomiolle tekemisistään.Hallelujaa!