- Viestejä
- 11
No jaa, ottakaapa Eetu Lähdetniemi rosteriinne. Iso poika ja kehitätte hänestä itsellenne pelaajan.
Eetuhan olisi jo valmiiksi ainakin puoliksi kauhajokinen.No jaa, ottakaapa Eetu Lähdetniemi rosteriinne. Iso poika ja kehitätte hänestä itsellenne pelaajan.
Vai puoliksi sukujuuret omaava? Nojoo, oli pakko vaikka menee samaan viisastelu koriin äidinkielen opettajien kanssaEetuhan olisi jo valmiiksi ainakin puoliksi kauhajokinen.
Aivan samaa mietin.Voidaanko Ahosen signauksesta vetää johtopäätökset Laavaisen / Luukkosen jatkosta?
Aika päällekkäisiä peliminuutteja ainakin Eemi Luukkosen kanssa pelaavat.
Onpa mielenkiintoinen uutinen. Tuo on erilainen tapa toteuttaa koripallon ja opiskelun yhdistelyä, mutta minulle tulee väistämättä sellainenkin kysymys mieleen, että olisiko nuorten edun mukaista opiskella samalla vaivalla tutkintoon johtavia opintoja alueen toisen asteen oppilaitoksissa. Vuosi on kuitenkin lyhyt aika, joten pitkäjänteisyyden vuoksi olisi varmasti hyvä olla samassa ympäristössä pidempään kuin vuosi. Samalla vaivalla voisi tehdä jo sen ensimmäisenkin vuoden lukiota tai amiskaa, niin valmistuminen ei suotta viivästyisi tuon opistovuoden takia. Varmaan tässä syynä on jonkinlainen rahoituskuvio.![]()
Kauhajoelle perustetaan koripallo-opisto - Karhu Basket
Karhubasket ja Etelä-Pohjanmaan Opisto perustavat koripallo-opiston Kauhajoelle. Koripallon ja opiskelun yhdistävä koripallo-opisto tulee toisen asteen yhteishakuun keväällä 2026 ja alkaa saman vuoden elokuussa. Koripallo-opisto nojaa kansanopistojen Opistovuosi oppivelvollisille -koulutukseen...www.karhubasket.fi
LähtisiLaavainen jatkaa Karhussa. Lähtisikö Luukkonen Katajaan Pöllän tilalle?
Jos ajatellaan puolustuksen kannalta, niin Ahonen on aivan eri roolin pelaaja kuin Laavainen / Luukkonen.Voidaanko Ahosen signauksesta vetää johtopäätökset Laavaisen / Luukkosen jatkosta?
Aika päällekkäisiä peliminuutteja ainakin Eemi Luukkosen kanssa pelaavat.
Ahonen ei joo mikään paras pakissa, mutta taistelee. Luulin, kun Kouvolassa treenaili, että päätyisi Kouvoihin.Jos ajatellaan puolustuksen kannalta, niin Ahonen on aivan eri roolin pelaaja kuin Laavainen / Luukkonen.
Onpa mielenkiintoinen uutinen. Tuo on erilainen tapa toteuttaa koripallon ja opiskelun yhdistelyä, mutta minulle tulee väistämättä sellainenkin kysymys mieleen, että olisiko nuorten edun mukaista opiskella samalla vaivalla tutkintoon johtavia opintoja alueen toisen asteen oppilaitoksissa. Vuosi on kuitenkin lyhyt aika, joten pitkäjänteisyyden vuoksi olisi varmasti hyvä olla samassa ympäristössä pidempään kuin vuosi. Samalla vaivalla voisi tehdä jo sen ensimmäisenkin vuoden lukiota tai amiskaa, niin valmistuminen ei suotta viivästyisi tuon opistovuoden takia. Varmaan tässä syynä on jonkinlainen rahoituskuvio.
Kyse ei ollut siitä onko Ahonen hyvä vai huono puolustaja, vaan siitä että hän puolustaa aivan erilaisia pelaajia Luukkonen / Laavainen. Eli ei välttämättä syö noiden kavereiden minuutteja,Ahonen ei joo mikään paras pakissa, mutta taistelee. Luulin, kun Kouvolassa treenaili, että päätyisi Kouvoihin.![]()
Tämmöne varmaan palvelis jotain 1b divari tason kavereita tai 19 v. Valtakunnallisia sarjoja pelaavia.Samaa mieltä! Tykkään siitä, miten seura pyrkii jatkuvasti löytämään erilaisia kilpailuetuja. Mitali putki kertoo, että tässä on myös onnistuttu. Saa nähdä, minkälaisia pelaajia tällä kombolla sitten todellisuudessa saadaan Kauhajoelle - ja kuinka pitkäksi ajaksi. Tuskin opistoon päätyvät nuoret ovat heti valmiita pelaajia tälle tasolle.
Siitä olen kuitenkin eri mieltä, että tuo opistovuosi ei olisi nuoren edun mukainen. Moni nuori pitää välivuoden jossakin vaiheessa opintojaan. Eläkeiän yhä noustessa nuorilla on kuitenkin noin 40 vuotta työuraa edessä. Sanoisin, että isossa kuvassa tuolla yhdellä "hukatulla" opistovuodella ei ole merkitystä yksilön kannalta. Jos siis haluaa ylipäätänsä ajatella niin, että tuo opistovuosi on hukkaan heitetty opintojen näkökulmasta.
He eivät kuitenkaan ole tuon opiston näkökulmasta kohderyhmää, koska eivät ole enää oppivelvollisia eivätkä tästä syystä voi suorittaa tuota opistovuotta. Tuon opistovuoden kohderyhmää ovat sellaiset opiskelijat, jotka ovat valmistuneet peruskoulusta, mutta eivät syystä tai toisesta ole vielä päässeet kiinni toisen asteen opintoihin. Eli tässä tapauksessa opiskelijat, jotka pärjäävät koriskentällä, mutta tarvitsevat apua ja tukea opinnoissa. Löytyykö tällaisia pelaajia joukkueellinen Kauhajoelle, on toinen kysymys. On hyvä, että tällainen koulutus perustetaan, kunhan se ei johda siihen, että paikalliset nuoret "joutuvat" tuonne opistoon, koska eivät saa omia opintojaan muutoin sovitettua tuon opistojoukkueen treeniaikatauluihin. Kauhajoella tuskin kovin montaa tuon ikäluokan tavoitteellista joukkuetta voi olla samaan aikaan. Siksi itse ajattelen, että koripallo edellä ja kullekin opinnot tarpeen mukaan, mutta ymmärrän tietysti, että lyhyestä uutisesta ei saa asiasta täyttä kuvaa eikä tuota ohjelmaa saa ehkä pyöritettyä ilman opiston kautta tulevaa rahoitusta.Tämmöne varmaan palvelis jotain 1b divari tason kavereita tai 19 v. Valtakunnallisia sarjoja pelaavia.
Eiköhän noi opistovuodet ole tarkoitettu sellaisille nuorille jotka eivät oikein tiedä mitä haluaisivat tehdä, en tiedä mitä jatkomahdollisuuksia Kauhajoella on, mutta uskoisin että toi suunnattu lähinnä pohjanmaalaisille koripalloilijan aluille, joille ei esimerkiksi lukio ollutkaan se oikea paikka tai amiksen valittu linja.Selventäkääpä esim. ketkä ovat tuon opiston kohderyhmää? Juniorit vai täysi-ikäiset? Huippua tavoittelevat vai kaikenlaiset pelaajat? Paikallliset vai kaikkialta Suomesta tulevat pelaajat? Mitä sarjaa tuolla opiskelevat pelaajat pelaavat? Ja onko tuo siis ammatillista koulutusta vai mitä?
Minulle jää tuo kaikki epäselväksi, mutta en kyllä tunne paikallisia kouluja yhtään.
Seuraava askel voisi olla, että lukion ja ammattikoulun yhteyteen tulisi koripallolinja. Siis urheilulukion tyyliin opiskeltaisiin tutkinto, mutta treenaamisen kärsimättä.Eiköhän noi opistovuodet ole tarkoitettu sellaisille nuorille jotka eivät oikein tiedä mitä haluaisivat tehdä, en tiedä mitä jatkomahdollisuuksia Kauhajoella on, mutta uskoisin että toi suunnattu lähinnä pohjanmaalaisille koripalloilijan aluille, joille ei esimerkiksi lukio ollutkaan se oikea paikka tai amiksen valittu linja.
Erittäin hyvänä pidän näitä opistoja oli sitten mikä tahansa erikoistumisalana. Sen verran kokemusta niistä on, että oma jälkikasvuni kävi taidepainotteisen opistovuoden ja tuntui olevan oikea ratkaisu.
En tiedä kuinka paljon tuo koripalloilijoita valmistaa mihinkään, mutta saapahan ainakin yhden vuoden mennä käytännössä koriksen ehdoilla ja vähän opintopisteitä plakkariin.
Ehdottoman hyvä asia näin yhteiskunnallisesti ajatellen.