Olen ehdottomasti mukana jos joku saa organisoitua - ja jos kiireet vähänkin hellittää, niin voin olla apuna organisoimisessakin.
Päivämäärähän on 18.11. eli sellainen kolme viikkoa olisi aikaa. Varmaan viikon sisään olisi hyvä saada homma aluille että kaikki paikat saatais jaettua?
Kyllä kai näissä on oltava ja toivottavasti saan kärkipään vuoron, koska näistä loppupään tyypeistä en tiedä paskaakaan. Enkä tietty paljon muistakaan, mutta joukkueiden tilanteiden kautta aina voi pohtia.
Jees, turha jahkailla. Jokainen jannu ottaa kolme jengiä niin päästään 10 jampalla tai vähemmällä läpi. Mattimyöhäisille voi sitten jakaa sitä omaa kolmatta jengiään. Otan itse perinteiset Cavs ja Bux, jonka lisäksi kolmantena vaikka Miami kun olen Suomen #1 Miami kannattaja since Jason Williams.
Kopioikaa lista, varatkaa itsellenne jengejä ja postatkaa ketjuun takaisin - tai laittakaa viestiä minkä otatte, niin minä (tai joku muu) päivittää listaa ehtiessään.
Merkkaan tähän ekaan versioon jo huudellut (ja omani). Varmaan jokainen voi varata alkuun sen kaksi (tai jopa kolme) jengiä - katsotaan sitten jos jostakin kumman syystä tulee enemmän osallistujia, niin jaellaan sitten pois ylimääräisiä. Ja neuvotellakin varmaan voi jos joillakin on vahvoja mieltymyksiä.
PS. Ei varailla heti ainoastaan top-pickejä. Otin nyt Bullsin lisäksi Knicksin kun niillä on kivasti yksi kohtuu korkea ja sitten yksi loppupään pick - mutta jos joku haluu Knicksin, voin luopua siitä kyllä ja ottaa sitten jotakin mikä jää jäljelle.
Otetaan perinteisesti ainakin Orlando omalle vastuulle. Washington taisi olla viime vuonna toinen jengini niin hoidetaan vaikka sekin pois alta. Kolmanneksi sitten loppupäästä Toronto. Ja tosiaan jos joku haluaa välttämättömästi Wizardsin tai Raptorsin niin ottakaa pois vain! Keksin siinä tilanteessa sitten jotain muuta.
Viime vuonna saatiin homma kasaan seitsemässätoista päivässä (2.-19.7.). Juuri tänään olisi samaiset 17 päivää draftiin. Hiukan pitää siis petrata viime vuoden tahtia koska tänään tuskin aloitetaan. Sen sijaan kannatan viime vuoden mukaista järjestelyä, että homma voidaan laittaa liikkeelle vaikka ihan kaikkia joukkueita ei olisi vielä otettukaan - jaetaan ne viimeiset sitten ns. "liikkuvasta junasta".
Jos saataisiin vaikka Lottery - tai edes kärkikymmenikkö - diilattua tässä päivän parin aikana, niin homman voisi aloittaa alkuviikosta.
@Juzo & @koris.com ainakin ilmaisi osallistumishalukkuutta. Napatkaapa joukkueita itsellenne.