Koripallo.com

Korisliiga-kausi 2014/15 puolimatkassa

Viestejä
2 819
On tullut oikea aika möyriä talviunilta, kääntää kylkeä ja horista horroksesta muutamia havaintoja runkosarjan ensimmäisestä puolikkaasta ja ladata odotuksia sen jälkipuolikkaalle.

Listan tarkoitus on herättää keskustelua.

1. KTP-Basket 22-17-5

KTP pelasi kauden avauspuoliskolla Korisliigan kypsintä korista. 77% voittoprosentti ilman Jukka Matista on häkellyttävän hyvä saldo. Jenkkivalinnat menivät nappiin, Timi Heinonen pelaa erinomaista kautta ja vaikka Joonas Lehtoranta ei ole muuttunut yhdessä yössä kotimaiseksi tähtipelaajaksi, hän on merkittävästi pallovarmempi ja tasaisempi kuin viime kausina. Myös EuroChallenge-rasitteiden päättyminen pelaa KTP:n pussiin.

Suurin epäilykseni on se, että liigahistoria tuntee kymmeniä runkosarjan superjoukkueita, jotka ovat hyytyneet mitalipeleissä. KTP pelaa jo nyt melko valmista koripalloa, kun taas esim. Kouvoilla ja Bisonsilla on merkittävästi parantamisen varaa ja mahdollisuudet nousta kuntopuntarin kärkeen. Palaako Matinen playoffseihin? Onko Lehtorannasta KTP:n jokerikortiksi isoissa peleissä?

2. Kauhajoen Karhu 21-14-7

Tekee hyvää nähdä Bojan Sarcevic jälleen pallollisen pelaajan roolissa. Antti Kanervo pelaa vapautunutta koripalloa. Greg Manganon ja Devonne Gilesin kaksoistorni tulee olemaan liigan jäätävin korinaluskaksikko siinä vaiheessa, kun Giles pääsee täyteen kuntoonsa.

Pitkällä tähtäimellä minulla on kuitenkin epäilykseni Karhun suoritustason suhteen. Olennaisin kysymys on, kuka Karhun nuorista suomalaisista pelaajista voisi nousta Vesa Mäkäläisen/Antero Lehdon/Matti Nuutisen rooliin mitalijoukkueen keulakuvana? Pääseekö Jermont Horton eroon ailahtelustaan? Kuinka paljon Karhulla on varaa parantaa joukkueena?

3. Bisons Loimaa 20-13-7

Viime kaudella suurin yksittäinen tekijä Bisonsin mestaruusjuhlien tiellä oli 54 ottelun runkosarjakausi. Tällä kaudella runkosarja on vielä 16 ottelun verran pidempi. Siihen nähden, kuinka väsyneeltä Bisons on pahimmillaan näyttänyt, 13 voittoa 20 ottelusta on erinomainen saavutus. Mutta kuinka pahasti Venäjän elämysmatkat kuluttavat Bisonsin bensan loppuun?

Kotin paluu Bisonsin kokoonpanoon on palauttanut useamman pelaajan omille pelipaikoilleen, ja tulosta syntyy. Ian Hummerista on tullut kertaheitolla yksi liigan parhaista pelaajista. KTP-vierasmatsin jälkipuoliskolla Bisons esitti joukkuepuolustusta, jollaista en ole suomalaisjoukkueelta nähnyt vuosikausiin, ja se tulee olemaan loimaalaisten ase myös keväällä.

Suurin kysymys on, kuka Bisonsin hyökkäyspään pelaajista ottaa ”ison kusipään” roolin Zenon, Iveyn ja Colemanin tapaan ja rikkoo joukkuehyökkäyksen silloin, kun se osoittautuu välttämättömäksi? Ainakin Anthony Hilliardilla on riittävästi taitoa ja kokemusta johtaa joukkuetta, mutta onko halua? Miten käy Hilliardin, jos paluumuuttaja-Zeno on pelikuntoinen?

4. Kataja Basket 21-13-8

Monen mitalipelivuoden jälkeen näimme kesällä Katajan pelaajapajatson tyhjenevän ja hiljaisimmat kotimaiset free agent -markkinat vuosiin. Myönnän odottaneeni Katajalta hiljaista muniinpuhaltelukautta ja 8.-9. sijaa ennen ensi kesän täydellistä rakennemuutosta.

Vastoin ennakko-odotuksia Kataja on pelannut paineettomasti parhaimmillaan uskomattoman tehokasta koripalloa. Rannikon masinoima hyökkäys ja Salmisen masinoima puolustus. Rannikon ja Arnoldin virtuositeetti yhdistettynä tarkoin roolitettuihin ja sydämellä pelaaviin roolipelaajiin. Tommi Huolilan, Marius van Andringan ja Marcel Mooren nousu tyhjästä tärkeisiin rooleihin. Katajan peliä on ollut parhaimmillaan ilo katsoa.

Tämän hetken Kataja muistuttaa häkellyttävästi Bisonsia kaudella 2011/12. Tuon kauden Bisons ei olisi voittanut mestaruuttaan ilman keväällä Namika Lahdesta saapunutta Ville Mäkäläistä. Kataja on juuri nyt yhden hyvän suomalaispelaajan päässä kevään suurimman yllätysjoukkueen asemasta, jota kukaan ei tahdo vastaansa playoffseissa.

5. Kouvolan Kouvot 22-13-9

Ulkomaalaispelaajaruletti verotti Kouvojen iskukykyä syksyllä. Uskon, että Kouvolassa oltiin kuitenkin tehokkaasti tarkkailuasemissa ja ymmärrettiin, että mestareita ei tehdä marraskuun alun runkosarjamatseissa. Andre Williamson ja Matt Gibson ovat erinomaiset vahvistukset joukkueelle, joita kelpasi odottaa koko syksyn.

Ville Kaunisto, Matt Gibson ja Jason Conley ovat eliittiluokan itseluottamuspelaajia, jotka ymmärtävät Korisliigaa ja osaavat pelata täällä voittavaa koripalloa. Williamson tuo kaivatun puolustuspään preesensin korin alle ja vapauttaa Kaunistoa hyökkäyspäässä. Ilari Seppälä voi iskeä paineettomasti kolmosellaan ja juniorikaksikko Madsen-Hirvonen saapua penkiltä kokeneiden pelaajien rinnalle pelaamaan vahvuuksillaan.

Viime kevään kaltaista nousua Kouvot ei keväällä esitä, mutta paikka kärkikolmikossa riittää. Ja yksinomaan Kouvojen materiaalin laatu osoittaa, että kyseessä on yksi kevään 2015 suurimmista mestarisuosikeista.

6. Namika Lahti 21-10-11

On ilo nähdä joukkue, joka pystyy raatamalla ja repimällä pelaamaan illasta toiseen potentiaalinsa ylärajoilla. On ilo nähdä Vesa Mäkäläinen jälleen täynnä taistelutahtoa ja joukkueen liiderin roolissa. On ilo nähdä Ilkka Vuori pelikunnossa pitkän väsytystaistelun jälkeen.

Namika pystyy imemään pelitempon pois lähes vastustajalta kuin vastustajalta, mutta hyökkäyspäässä joukkue on tasaväkistä tai parempaa puolustusjoukkuetta vastaan aseeton. Lisäksi materiaalin kapeus syö iskukykyä. Onko Virtasella vielä Roope Suonion numero tallessa? Tällä kaudella tuskin on enää odotettavissa, että lahjakas ’96 syntyneiden ikäluokka breikkaa, mutta suuntaisin katseeni jo tulevaisuuteen ajamalla Alasta, Henttosta, Hartikaista ja Saarijärveä rohkeammin sisään.

7. Tampereen Pyrintö 22-10-12

Vanha Pispalanharjun äijien viisaus kuuluu, ettei Pyrintöä vastaan parane lyödä vetoa kevättä kohti kulkiessa, mutta olen äimistellyt, miten väsynyttä ja inspiroitumatonta koripalloa Punakone on vääntänyt tällä kaudella. Lehto ja Williams ovat olleet terävästi tehtäviensä tasolla, mutta amerikkalaisruletti ei ole vieläkään pysähtynyt haluttuihin kohtiin ja jokin mättää jengin suomalaispelaajien suoritustasossa. Lisäksi: vaikuttaako Antti Nikkilän lähtö todellakin näin paljon Pyrinnön joukkuepuolustukseen?

Paljon on kuitenkin vielä kysymysmerkkejä, jotka voivat oikaistua huutomerkeiksi kevään lähestyessä. Onko Bryan Hopkins se pelaaja, jota Pyynikillä on koko kauden odotettu? Huhujen mukaan Nikkilä on jo ottanut juoksuaskelia BC Nokian treeneissä – mikä on Ison Antin lopullinen osoite? Vaikka Antti olisi vain 50% kunnossa viime kauteen nähden, hänen mukaantulonsa helpottaisi Petri Heinosen ja Damonin asemaa.

Pystyykö Pyrintö päättämään runkosarjansa voittoputkeen ja hakemaan pari itseluottamusvoittoa kruunuksi kaiken päälle? Fakta on, että Lehto, Williams ja Poikola tietävät, miten mestaruuksia voitetaan. Se ei vielä takaa mitään, mutta se on hyvä perusta rakentaa.

8. Helsinki Seagulls 21-8-13

ToPon manttelinperijä selvisi alkukauden identiteettivaikeuksistaan ja on pelannut marras-joulu-tammikuussa ihan tehokasta ”Susijengi-korista” sympaattisella miehityksellä. Eero Lehtistä ja Jumppa Niskasta on kiva fanittaa, joukkueen kotimaisen keulakuvan rooli on tehnyt hyvää Calle Lindbomille ja jenkkitroikka on kasvanut osaksi isoa kokonaisuutta talven edetessä. On myös ollut hyvä nähdä Töölön Kisahalli ajoittain täytenä, vaikka helsinkiläisyleisö onkin konservatiivista, hitaasti lämpenevää ja suuntaa katseensa mieluummin Twitteriin kuin parketille.

Kevättä ajatellen sympaattisen jengin paukut eivät kuitenkaan riitä kovin pitkälle. Seagulls hakee pari päänahkaa isommistaan runkosarjan aikana ja pystyy ehkä nappaamaan voiton KTP:sta puolivälierissä, mutta kiusaajan roolia suurempaa ei helsinkiläisten hartioille tällä kaudella asetella. Kevättalvella tulen kiinnittämään suurimman huomioni Calle Lindbomin kehitykseen pelaajana ja jatkossa kiinnostaa nähdä, miten Seagullsin taru kehittyy. HBA-Märskyn suurimmat talentit tuskin tulevat Korisliigaa kautta pidempään koristamaan, mutta isoimpien tulevaisuuden starojen jälkeen Märskystä ponnistaa parikin viisikollista tulevaisuuden liigatähtiä.

9. Salon Vilpas 21-7-14

Salossa eletään murmelinpäivää monetta vuotta: kovaa työtä tekevä suomalainen osasto, ailahtelevat amerikkalaispelaajat ja heittopeli, joka ei ole loksahtaa uomiinsa missään vaiheessa kautta.

Vilppaan potentiaali ja nimet kokoonpanossa kertovat, että pudotuspelipaikan pitäisi olla selviö, mutta samalla jumbosija huohottaa niskaan yhden matsin päässä. Todennäköisesti Vilpas säilyttää liigapaikan käsijarru päälläkin – ja toivon niin syvästi Swagger-Samin puolesta – mutta syvä mielipiteeni on, että Vilppaan kaltaisen organisaation pitäisi pystyä vuosittaista 8.-9. sijaa parempaan. Etenkin, kun ottaa huomioon Turun läheisyyden ja sitä kautta Turun ja Kaarinan juniorituotannon.

10. Tapiolan Honka 22-6-16

Vakaa ja puolueeton mielipiteeni: on Korisliigalle ja suomalaiselle koripallolle hyväksi, että Honka pelaa pääsarjaa. Organisaation pelaajatuotanto ja harjoitteluolosuhteet ovat Suomi-korikselle poikkeukselliset. On ilo nähdä, että 18–20-vuotiaat Anton Odabasi, Joni Herrala, Henri Niemistö ja Okko Järvi saavat pelata liigaa isoissa rooleissa lähellä kotimantujaan ja hyvässä valmennuksessa.

Näistäkin syistä oli sääli nähdä Honka häviämässä kymmenen perättäistä ottelua keskitalvella ja yhtä lailla kiusaantunutta päänraapimista herättää se, että loukkaantuneen Ronnie Clarkin tilalle ei ole löydetty (tai ei ole ollut varaa etsiä) tuuraajaa. Coach Iisalon tehtävä ei ole maailman helpoin – etenkin, kun jokainen loukkaantuminen on Hongalle elämän ja kuoleman tilanne.

Hongan suomalainen kokoonpano on käytännössä riittävän hyvä taistelemaan pudotuspelipaikasta, mutta löytyykö espoolaisesta elinkeinoelämästä riittävästi mesenaatteja, jotka voisivat tukea hyvähenkistä junnujengiä lisäpanoksella amerikkalaismarkkinoille ja mahdollisesti yhdellä kovan luokan kotimaisella satsauksella?

11. Lapuan Korikobrat 21-6-15

On ymmärrettävää, että Lapua ei ole organisaationa vapaiden markkinoiden pelaajille järin houkutteleva. Siitäkin syystä Korikobrien strategia on resurssien maksimointia parhaan mukaan: yksi suomalainen eturivin vahvistus, hinta-laatusuhteeltaan mahdollisimman hyvät amerikkalaispelaajat ja koko joukko duunarijätkiä, jotka täyttävät roolinsa mukisematta.

Neponen on täyttänyt Cedu Latimerin paikan erinomaisesti, Paul Carter oli täysosuma jo syksystä ja nähtäväksi jää, löytyykö amerikkalaismarkkinoilta Kyle Foggin kaltainen taivaanlahja. Isolation-peleihin perustuva freestyle-koris voi parhaimmillaan viedä Kobrat pleijareihin kahdeksannelta sijalta, mutta yhtä lailla se voi viedä epäonnistuessaan itseluottamuksen ja tuntuman ja edesauttaa syöksykierrettä kohti divaria.



Mitä itse ajattelette?

Kuka nousee runkosarjan kärkeen? Kenellä on eniten varaa parantaa, kuka on potentiaalinen yllättäjä? Kuka tipahtaa pleijareista, kuka jää jumboksi?
 
Viestejä
1 434
Vs: Korisliiga-kausi 2014/15 puolimatkassa

Kiitos Sohville, siinähän oli tekstiä kuin Pietin selittelyissä tällä kaudella!
 
Viestejä
1 075
Vs: Korisliiga-kausi 2014/15 puolimatkassa

Voin tässä arvioida joukkueet, joiden luulen olevan Top 3:ssa keväällä.

1. BIsons

-Kotin paluun myötä vahvistui, ja on muutenkin onnistunut löytämään identiteettinsä. Hummer-Hilliard-Zeno (jos kunnossa) tulee olemaan kova kolmikko keväällä. Samoin kotimaiset Ahonen-Kotti-Nikkarinen. Jos pystyy ylläpitämään huippukovaa puolustusta, voi olla, että haastajaa ei löydy.

2. KTP-Basket

-KTP on ehkä jopa hieman ylisuorittanut tässä syksyllä, ykkössija ilman Matista ja Akpasoa on kova suoritus. Liigan kovin jenkkitrio Jefferson-Ulmer-Simms mahdollisesti riittää kakkossijaan ja keväällä taas vastaava runi päälle, niin yksi mestarisuosikeista löytyy etelä-Kymenlaaksosta.

3. Kauhajoen karhu

-Toiviainen on mielestäni paras valmentaja liigassa ja pystyy hyödyntämään Sarcevicia ja Gilesia erinomaisesti. Myös Kanervo pelaa uransa parasta kautta. Mangano on perkeleen kova pelaaja, mutta Hortonilla on vielä parantamjsen varaa. Yksi mestarisuosikeista.
 

M3

Viestejä
660
Vs: Korisliiga-kausi 2014/15 puolimatkassa

Kataja on pelannut odotuksiin nähden selkeästi yläkanttiin. En silti vieläkään usko, että Kataja mahtuisi runkosarjan lopullisessa tilanteessa neljän sakkiin johtuen mm. siitä, että Kouvot on nyt selvästi kovempi porukka kuin syyskaudella. Ennustan Katajan hyytyvän pahanpäiväisesti viimeistään pudotuspelien tiiviimmässä pelitahdissa. Perustelu tässä:

Pelatut minuutit

1. Robert Arnold Kataja Basket 21 773:46 36:50
2. Paul Carter Lapuan Korikobrat 21 750:50 35:45
3. Ryan Wright Namika Lahti 20 709:48 35:29
4. Brandon Jefferson KTP-Basket 21 744:11 35:26
5. Ken Horton Kataja Basket 21 729:8 34:43
6. Teemu Rannikko Kataja Basket 17 589:54 34:42
7. William Walker Salon Vilpas 21 711:49 33:53
8. Ville Kaunisto Kouvot 22 738:20 33:33
9. LaMonte Ulmer KTP-Basket 22 732:2 33:16
10. Emmanuel Ubilla Tapiolan Honka 22 720:24 32:44
 
Viestejä
1 549
Vs: Korisliiga-kausi 2014/15 puolimatkassa

Joo, oma mielenkiinto on jo melko lailla kotiedun hamuajissa, joita edelleen on viisi.
Se tarkoittaa myös sitä, että runkosarjan neljäs sija on ehkä se kaikkein vähiten haluttu tänä vuonna, kun vastassa on heti joka tapauksessa kivikova joukkue.

On helppo allekirjoittaa kaikki edeltävät näkemykset, esim Biisoneitten potentiaalista ja KTPn lievästä ylisuorittamisesta.
Ja mielestäni yhtä hyvin Loimaan seuraksi kärkipaikoille voivat vielä kavuta myös Kataja ja Kouvot.

Jos yhtä mestarisuosikkia pitää veikata, niin kyllä se itselläni on Loimaa. Kun joukkueen fokus saadaan siirrettyä kokonaan korisliigaan keväällä, jälki voi olla tuolla rosterilla aika tylyä. Puhumattakaan, jos Zenosta saadaan vielä lisäpotkua.

Karhun peli on mielestäni ollut kuitenkin vielä kaikkea muuta kuin valmista, ja potentiaalia on paljon parempaan. Muutamia välähdyksiä toki on viime peleissä jo nähtykin, mm. Kouvoja, Katajaa ja vieraspelissä Biisoneita vastaan.
Myös Lahti-peli ilman Gilesiä ja käytännössä myös ilman Hortonin panosta osoitti, että leveyttäkin tarvittaessa löytyy.
Jos Karhun joukkueen, ja siellä erityisesti muutamien pelaajien poikkeuksellisen suuret vaihtelut otteissa saadaan hiottua kuntoon, toinen finalisti voi hyvin tulla tänä vuonna pohjanmaalta...
 
Viestejä
19 601
Vs: Korisliiga-kausi 2014/15 puolimatkassa

Samaa mieltä, että jopa paremmin on Kataja pelannut kuin oli odotettavissa. Mutta jos yhtenä perusteluna on runkosarjasijoitukseen se, että kouvot on SELVÄSTI parempi kuin syyskaudella, niin mihinkä näyttöihin tuo vielä mahtaa perustua? Parempi paperilla vai?

Samoin se, että joku on pelannut syyskaudella yhteenlasketuista paristakymmenestä pelistä yhteensä 20-40 minuuttia enemmän tai vähemmän, ontuu hyytymisperusteluna sekin. Toiveajattelua vai? Kyllä täysammilaiset jaksaa ja pitääkin jaksaa.

Pudotuspeleissä viimeistään pelaa joka joukkueessa ratkaisupelaajat samalla tavalla paljon. En lähde arvioimaan sitä, kuka hyytyy ja kuka ei. Entä Piisamit? Mitä Ämmä Kolmosen kristallipallo sanoo heistä, kun kuitenkin niitä yhteisminuutteja taitaa tulla aika paljon enemmän kuin muilla? Sinähän lasket hyytymiset pelaajien minuutteina? Hyytyykö hekin?

Itse olen sitä mieltä, että hyytymiset tapahtuvat enemmänkin henkisellä puolella kuin kuntopuolella. Onnistuneet pelit antavat aina lisäpotkua fyysiselle puolelle.

Katellaan sitten keväällä, kuka on missäkin paikalla ja kuka hyytyy ja miten PAHANPÄIVÄISESTI? Voi hyvinkin olla, että se on Kataja ( kokemustahan siitäkin on etten sanoisi jopa jonkin verran.... ) tai sitten joku muu. Johtuuko se sitten pelaajien minuuteista vai mistä, sitä en mene vielä sanomaan. Loukkaantumiset on ainakin yksi asia, joka voi hyydyttää minkä joukkueen tahansa. Aika haavoittuvia on kaikki joukkueet, jos tietyt pelaajat on poissa rivistä.
 
Viestejä
3 757
Vs: Korisliiga-kausi 2014/15 puolimatkassa

M3 sanoi:
Kataja on pelannut odotuksiin nähden selkeästi yläkanttiin. En silti vieläkään usko, että Kataja mahtuisi runkosarjan lopullisessa tilanteessa neljän sakkiin johtuen mm. siitä, että Kouvot on nyt selvästi kovempi porukka kuin syyskaudella. Ennustan Katajan hyytyvän pahanpäiväisesti viimeistään pudotuspelien tiiviimmässä pelitahdissa. Perustelu tässä:

Pelatut minuutit

1. Robert Arnold Kataja Basket 21 773:46 36:50
2. Paul Carter Lapuan Korikobrat 21 750:50 35:45
3. Ryan Wright Namika Lahti 20 709:48 35:29
4. Brandon Jefferson KTP-Basket 21 744:11 35:26
5. Ken Horton Kataja Basket 21 729:8 34:43
6. Teemu Rannikko Kataja Basket 17 589:54 34:42
7. William Walker Salon Vilpas 21 711:49 33:53
8. Ville Kaunisto Kouvot 22 738:20 33:33
9. LaMonte Ulmer KTP-Basket 22 732:2 33:16
10. Emmanuel Ubilla Tapiolan Honka 22 720:24 32:44

Aloin hieman miettiä tuota ajatusmallia kun tuntui siltä että yleisesti ottaen nuo minuutit oli aika kohtuullisia. Menin Koris.netiun arkistoihin joista voi esimerkiksi tarkistaa kaiiken aikojen eniten pelanneet pelaajat Suomen liigassa. Tilastot taitaa olla kohtuullisen kattavat jostain 90-luvulta alkaen ainakin jos puhutaan noista minuuteista.
Se on ainakin selvää että pelitapa ja intensiteetti on kovempi, nykyään pelataan pienempiä minuutteja. Hortonin peliaika 34,43 on tällä kaudella 5. suurin. Kaikkien aikojen tilastolla sillä ei pääse 150 eniten pelanneen keskiarvoihin. Ennen vanhaan, yhden ja kahden jenkin aikakaudella odotettiin jenkin pelaavan 38 minuuttia joten aika paljon on peli muuttunut.

Minä luulen että Katajalle on pelkästään hyötyä playoffeissa siitä että sillä on hyvät jenkit, selkeät go-to guyt ja selkeät roolipelaajat.

Luulenpa Katajan olevan vielä mitalleilla Biisoneiden ja Kotkan / Kauhajoen kanssa.

Loimaa / Kataja / Kauhajoki / Kotka.
Kouvola / Lahti / Tampere / Seagulls.
Salo / Honka / Lapua.

Siinä ryhminä loppusijoitukset, ja pleijareissa kaikki kotiedulla aloittavat voittavat sarjansa.
 

M3

Viestejä
660
Vs: Korisliiga-kausi 2014/15 puolimatkassa

PikkuMikko sanoi:
Aloin hieman miettiä tuota ajatusmallia kun tuntui siltä että yleisesti ottaen nuo minuutit oli aika kohtuullisia. Menin Koris.netiun arkistoihin joista voi esimerkiksi tarkistaa kaiiken aikojen eniten pelanneet pelaajat Suomen liigassa. Tilastot taitaa olla kohtuullisen kattavat jostain 90-luvulta alkaen ainakin jos puhutaan noista minuuteista.
Se on ainakin selvää että pelitapa ja intensiteetti on kovempi, nykyään pelataan pienempiä minuutteja. Hortonin peliaika 34,43 on tällä kaudella 5. suurin. Kaikkien aikojen tilastolla sillä ei pääse 150 eniten pelanneen keskiarvoihin. Ennen vanhaan, yhden ja kahden jenkin aikakaudella odotettiin jenkin pelaavan 38 minuuttia joten aika paljon on peli muuttunut.
No eihän siinä sitten mitään, Kataja pelaa pleijarit läpi pelkällä avausviisikolla 40 min./jeppe/matsi ja lähtee pantterin kanssa saunomaan.

Minä luulen että Katajalle on pelkästään hyötyä playoffeissa siitä että sillä on hyvät jenkit, selkeät go-to guyt ja selkeät roolipelaajat.
[/quote]
Lieneekö ketään, jonka mielestä nuo seikat olisivat haitaksi.
 
Viestejä
19 601
Vs: Korisliiga-kausi 2014/15 puolimatkassa

No nyt sillä Ämmä Kolmosella meni taas herne nekkuun.

Eihän Katajaa kukaan ole tässä miksikään Pantterinkantajaksi mainostanut. Sulla on vaan nuo minuuttilaskelmat ja muut perustelut niin " yksioikoisia ", että kai niitä voi myöskin kommentoida tai jopa hieman kyseenalaistaakin?
 
Viestejä
553
Vs: Korisliiga-kausi 2014/15 puolimatkassa

Ennustaja Eukoksi en rupea mutta mielestäni sarja on tänä vuonna kärjen osalta tasaisin vuosiin...selvää ennakkosuosikkia on vaikea löytää, oma arvaukseni on kärkinelikoksi Biisonit, oma joukkueeni siis Ktp, Kauhajoki ja Pyrintö, muillakin on toki sanansa sanottavana esim, naapurijoukkue Kouvot on minulle pieni arvoitus, nuori innokas joukkue lisättynä kohtuujenkeillä voi yltää pitkällekin mene ja tiedä. Ktp:llä oman mausteensa tuo Matisen ja Akpason paluu kentille, sekoittuuko pakka vai vahvistuuko se jää keväällä nähtäväksi. Nimivahvojen Biisoneitten ja Kauhajoen paikka neljän porukassa lienee kiistaton ja Pyrintö on taas aika rutinoitu joukkue joka yleensä on keväällä parhaimmillaan, Tämä on nyt puhdas arvioni täältä avoveden ääreltä ja arvioitahan tänne haluttiinkin laittaa jos vanhajyrä nyt vielä jotain ymmärtää :eek:
 
Viestejä
3 188
Vs: Korisliiga-kausi 2014/15 puolimatkassa

Hyviä ajatuksia Sohvilta ja Pikku-Mikon lista on myös jees. Kärki on tiukka ja itse pallottelisin tuon neljännen joukkueen Katajan ja Kouvojen välillä. Melkeinpä tuo tämän hetken sarjatilanne kertoo oman näkemykseni. Joukkueet 1-5 ovat kaikki mitalikanditaatteja, 6-8 loput pleijarijoukkueet ja 9-11 sitä pohjasakkaa.

Urheilulehden pätkässähän asiantuntijat olivat sitä mieltä, että Pyrintöä ei haluta pleijareiden ekalla kierroksella vastaan. Vaikka usko Pyrinnön nousuun on täällä Tampereen päässäkin kovalla koetuksella, niin siihen ajatukseen on kyllä yhdyttävä. Jos kotiedulla pelaava joukkue saisi itse päättää ensimmäisen kierroksen vastustajansa, niin eiköhän Namika Lahti ja Seagulls kuitenkin olisi kaikille mielekkäämmät vastustajat kuin uinuva Pyrintö.
 
Viestejä
398
Vs: Korisliiga-kausi 2014/15 puolimatkassa

Jääkenttien Gaselli sanoi:
Hyviä ajatuksia Sohvilta ja Pikku-Mikon lista on myös jees. Kärki on tiukka ja itse pallottelisin tuon neljännen joukkueen Katajan ja Kouvojen välillä. Melkeinpä tuo tämän hetken sarjatilanne kertoo oman näkemykseni. Joukkueet 1-5 ovat kaikki mitalikanditaatteja, 6-8 loput pleijarijoukkueet ja 9-11 sitä pohjasakkaa.

Urheilulehden pätkässähän asiantuntijat olivat sitä mieltä, että Pyrintöä ei haluta pleijareiden ekalla kierroksella vastaan. Vaikka usko Pyrinnön nousuun on täällä Tampereen päässäkin kovalla koetuksella, niin siihen ajatukseen on kyllä yhdyttävä. Jos kotiedulla pelaava joukkue saisi itse päättää ensimmäisen kierroksen vastustajansa, niin eiköhän Namika Lahti ja Seagulls kuitenkin olisi kaikille mielekkäämmät vastustajat kuin uinuva Pyrintö.
Pyrinnön osalta tuo riippuu täysin tehtävistä muutoksista. Nyky-Pyrintö (ennen Hopkinsia) olisi kaikkien kotiedulla pleijareihin menevien toivevastus: noin heikolla vierasrekordilla vastustaja menisi aina jatkoon.

No, muutoksia varmasti tulee vielä muuallekin, joten mukavan kiharaisena tilanne jatkuu kevääseen. Runkosarjan piikkipaikka taitaa kyllä päätyä Kotkaan.
 
Viestejä
3 188
Vs: Korisliiga-kausi 2014/15 puolimatkassa

Kirjosieppo sanoi:
Pyrinnön osalta tuo riippuu täysin tehtävistä muutoksista. Nyky-Pyrintö (ennen Hopkinsia) olisi kaikkien kotiedulla pleijareihin menevien toivevastus: noin heikolla vierasrekordilla vastustaja menisi aina jatkoon.
Totta. Pyrinnöllä oli kuitenkin muutamassa ottelussa ennen luokatonta Vilpas-matsia jo parempi ote, vaikka tyytyväinen ei voi olla. Kyllähän se edellyttäisi Hopkinsin osoittautumista peluriksi, että Pyrinnön voisi kokea uhkana pleijareissa ja "toivotaan, toivotaan" -ajatuksella tuossa ylempänä vähän leikiteltiinkin. Uskon kuitenkin, että Pyrinnön uhaksi nouseminen on pienestä kiinni, eikä joukkue ole ihan niin huono, kuin miltä pahimmillaan näyttää. Joukkueen veteraanit Lehto & Williams ovat playoff-testattu, eikä kummankaan suoritustaso ole otteluiden kovetessa ainakaan laskenut, pikeminkin päinvastoin.

Mestaruudesta tuolla porukalla ei siis taistella, mutta pieni yllätys pleijareissa on mahdollinen. Mennään vielä pari viikkoa eteenpäin ja katsotaan joudunko perumaan puheeni.
 
Viestejä
5 623
Vs: Korisliiga-kausi 2014/15 puolimatkassa

En usko, että Pyrintö nykyisellä kokoonpanolla on varteenotettava haastaja edes puolivälierissä, mutta jos Damon saa rinnalleen laadukkaat jenkit ja/tai Nikkilä palaa kentille, niin tilanne on täysin toinen. En oikein jaksa uskoa Katajankan menestysmahdollisuuksiin pleijareissa, koska joukkueen materiaali on niin kapea. Pleijareissa joukkueiden pelitapa ja pelaajien vahvuudet/heikkoudet skoutataan niin hyvin, että pelikirjasta pitää löytyä jotain uutta ja penkiltä pitää löytää tehoja. Kataja on ehkä yhtä laadukasta kokenutta kotimaista vaille haastaja. Tosin mistä sitä tietää, minkälaisiin liekkeihin Arnold & Horton pleijareissa syttyvät.

Karhua betsasin ennen kauden alkua mestariksi, koska kerroin oli niin kiva. Jotenkin Sarcevic pointtina ja Horton kolmantena jenkkinä kuitenkin epäilyttävät.
 
Viestejä
941
Vs: Korisliiga-kausi 2014/15 puolimatkassa

jaakko1 sanoi:
En usko, että Pyrintö nykyisellä kokoonpanolla on varteenotettava haastaja edes puolivälierissä, mutta jos Damon saa rinnalleen laadukkaat jenkit ja/tai Nikkilä palaa kentille, niin tilanne on täysin toinen.

Nikkilä taitaa pelata divarissa.
 

M3

Viestejä
660
Vs: Korisliiga-kausi 2014/15 puolimatkassa

JOEN SUU sanoi:
Samaa mieltä, että jopa paremmin on Kataja pelannut kuin oli odotettavissa. Mutta jos yhtenä perusteluna on runkosarjasijoitukseen se, että kouvot on SELVÄSTI parempi kuin syyskaudella, niin mihinkä näyttöihin tuo vielä mahtaa perustua? Parempi paperilla vai?

Samoin se, että joku on pelannut syyskaudella yhteenlasketuista paristakymmenestä pelistä yhteensä 20-40 minuuttia enemmän tai vähemmän, ontuu hyytymisperusteluna sekin. Toiveajattelua vai? Kyllä täysammilaiset jaksaa ja pitääkin jaksaa.

Pudotuspeleissä viimeistään pelaa joka joukkueessa ratkaisupelaajat samalla tavalla paljon. En lähde arvioimaan sitä, kuka hyytyy ja kuka ei. Entä Piisamit? Mitä Ämmä Kolmosen kristallipallo sanoo heistä, kun kuitenkin niitä yhteisminuutteja taitaa tulla aika paljon enemmän kuin muilla? Sinähän lasket hyytymiset pelaajien minuutteina? Hyytyykö hekin?

Itse olen sitä mieltä, että hyytymiset tapahtuvat enemmänkin henkisellä puolella kuin kuntopuolella. Onnistuneet pelit antavat aina lisäpotkua fyysiselle puolelle.

Katellaan sitten keväällä, kuka on missäkin paikalla ja kuka hyytyy ja miten PAHANPÄIVÄISESTI? Voi hyvinkin olla, että se on Kataja ( kokemustahan siitäkin on etten sanoisi jopa jonkin verran.... ) tai sitten joku muu. Johtuuko se sitten pelaajien minuuteista vai mistä, sitä en mene vielä sanomaan. Loukkaantumiset on ainakin yksi asia, joka voi hyydyttää minkä joukkueen tahansa. Aika haavoittuvia on kaikki joukkueet, jos tietyt pelaajat on poissa rivistä.

- Kouvot on mielestäni nyt viimeisten muutosten jälkeen Katajaa parempi ainakin paperilla. Luulen, että kevään edetessä paremmuus realisoituu myös kentällä siinä määrin, että Kouvot nousee runkosarjassa Katajan edelle.
- Kataja pelannut jo mielestäni osaamisensa ja materiaalinsa äärirajoilla, muilta kärkiporukoilta odotettavissa tason nostoa.
- Kestääkö Arnoldin taso kauden loppuun saakka, oli viime kaudella vielä varsin ailahteleva keskitason jenkki.
- Katajan Hortonin uskon toisaalta vielä nostavan tasoaan, syttyy ehkä vasta tosipeleissä.
- Suuret peliminuutit = suurempi todennäköisyys loukkaantumisiin. Toivottavasti loukkaantumisia ei tule kenellekään.
- Biisoneilla poikkeuksellisen laaja materiaali, jenkkejäkin on varaa lepuuttaa.
- Biisoneilta puuttunut go-to-guy, mutta Zenon myötä tilanne paranee, jos ehtii kuntoutua. Hilliard nostanee vielä tasoaan.
- KTP:lle Matinen ja Akpaso plussaa kevättä ajatellen.
- Karhulla varaa parantaa, jos/kun Giles nousee samalle tasolle kuin viimeksi Suomessa pelatessaan.
- Pyrintö ei ratkaisevasti paranna jos Nikkilän paluu jää haaveeksi. Kotimainen kukkakeppikaksikko ei korin alla riitä mihinkään.
- Mikko Koivisto? Palaako Suomeen maaliskuun alussa? Jos niin minne? Onko Koivistolla jo jotain sopimuksen tynkää KTP:n kanssa, eikös sellaista puhuttu viime syksynä. Sopisi mainiosti kakkospaikalle Katajaan.

Runkosarjan sijoitukset kristallipalloni mukaan:

Bisons
Karhu
KTP
Kouvot
Kataja
Pyrintö
Namika
Seagulls
Honka
Vilpas
Kobrat
 
Viestejä
2 089
Vs: Korisliiga-kausi 2014/15 puolimatkassa

Kaikki veikkaukset ovat lähes oikeassa.

Katajan osalta on mielestäni selkeä näkymä:

Sohvi kirjoitti osuvasti että Kataja on 1 miehen päässä mahdollisesti loistokeväästä. Olen samaa mieltä että ehkä noin.

JoenSuu on sitä mieltä että Huolilan tulo on se tulo. Eli käytännössä Sohvi ja Joe ovat lähes samaa mieltä määrän suhteen.

Arnoldin migreeni on huoli jos sattuu play off päiville, ehkä nuo aiemmin mainitut ailahtelevaisuudet viime kaudella kuten täällä viitattiin johtuvat osin siitä?

Muista Bisons on keväällä ykkössuosikki pelasipa Zeno eli ei. Karhulla kova kolmikko Giles-Sarve-Toiviainen ja lisänumero Kanervo takaavat mukanaolon.

Pyrintö saa jossain kohti kahvauksen kohdilleen, viimeistään play offeissa, ja Pieti näyttää meille, mukana.

Kotka mitalipeleissä ehkä varmastiko vaikka turha enää odottaa Matista sateentekijäksi.

Lahti yllättäjäehdokas kovalla puolustuksellaan ja Vuori- Mäkä asenteellaan. Jos Mäkän asenne riittää?

Kouvot pelaa mitaleista kunhan palloja riittää Conley-Gibson linjalla. Riittääkö tai lisätäänkö? Siis palloja ehkä.
 
Viestejä
5 781
Vs: Korisliiga-kausi 2014/15 puolimatkassa

M3:n pohdinnassa pisti silmään Koiviston mahdollinen tulo Suomeen maaliskuun alussa. Mitäköhän kilpailusäännöt oikeasti sanovat moisesta yhtälöstä, kun kotimainen pelaaja siirtyy FIBA:n alaisesta sarjasta (tässä tapauksessa) Saksasta Suomen pääsarjaan siirtotakarajan jälkeen.

Yhtäällä se kielletään ja toisaalla sallitaan tai on löydettävissä mahdollinen porsaanreikä riippuen tulkinnasta. Menkääpä tutkimaan ja tulkitsemaan itse kukin, lopullista totuutta ei sieltä löydy.
 
Viestejä
492
Vs: Korisliiga-kausi 2014/15 puolimatkassa

Kirjosieppo sanoi:
Pyrinnön osalta tuo riippuu täysin tehtävistä muutoksista. Nyky-Pyrintö (ennen Hopkinsia) olisi kaikkien kotiedulla pleijareihin menevien toivevastus: noin heikolla vierasrekordilla vastustaja menisi aina jatkoon.
Käsittääkseni Pyrintö ei voi enää muutoksia tehdä, 18 pelaajaa on jo käytetty.
 
Viestejä
1 557
Vs: Korisliiga-kausi 2014/15 puolimatkassa

HerjaHuiska sanoi:
Käsittääkseni Pyrintö ei voi enää muutoksia tehdä, 18 pelaajaa on jo käytetty.
Niinpä näyttää. Tässäkö maksetaan hintaa siitä, että kokoonpanoon on nimetty kakkosjoukkueen pelaajia, joille ei kuitenkaan ole juuri peliaikaa annettu. Niin ja parhaana kaikista, kokoonpanolistalle on näköjään merkitty myös huoltaja :p huhhuh taas.
 
Jotta voit kirjoittaa viestejä, sinun täytyy rekisteröityä foorumille. Rekisteröityminen on ilmaista, helppoa ja nopeaa. Rekisteröidy tästä.
Ylös