Koripallo.com

Kouvot 2008 - 2009

Viestejä
7 545
Vs: Kouvot 2008 - 2009

Herbert sanoi:
Jos joukkue systemaattisesti menestyy runkosarjassa paremmin kuin playoffeissa, niin tulee mieleen kaksi aluetta, joissa ongelma voi olla: kunnon ajoitus ja henkinen valmistautuminen.

Systemaattisuudesta on tässä tapauksessa kuitenkin turha puhua. Vai koska viimeksi on näin käynyt?
 

xj

Viestejä
373
Vs: Kouvot 2008 - 2009

Herbert sanoi:
...voi hyvinkin olla, että playoffien jälkeen Kouvojen kohtalona pidetään huonoa tuuria joutua heti ensiksi Pyrintöä vastaan.

Ihmettelin suuresti, kuinka kiire Kouvoilla oli kesälomalle, kun Pyrinnön kohtaaminen olisi ollut helposti vältettävissäkin! :-\ Kouvot teki sen välttelyn muille vielä helpommaksi ottamalla loppukierroksilla taktisesti turpaan ainoastaan Pyrinnöltä. ;D

Reilu tapa toimia, mutta mutta...

ps. joo tiedän, Kotka taktikoi hommansa kotiin jo alkutalvesta. :p
 
Viestejä
510
Vs: Kouvot 2008 - 2009

Onko Kouvojen sivuilla vieläkään mitään tarinaa tai Toikan kommentteja?Surkeaa.Uutta matoa koukkuun ensivuonna uuden valmentajan ja joukkueen kanssa.Itse ottaisin mukaan vain Roopen,Antin,Samun,Jukan ja Matin.Tero ja Tuomas voisivat pelailla ensi vuonna vaikka KTP:ssa.
 
Viestejä
7 545
Vs: Kouvot 2008 - 2009

xj sanoi:
Ihmettelin suuresti, kuinka kiire Kouvoilla oli kesälomalle, kun Pyrinnön kohtaaminen olisi ollut helposti vältettävissäkin!  :-\ Kouvot teki sen välttelyn muille vielä helpommaksi ottamalla loppukierroksilla taktisesti turpaan ainoastaan Pyrinnöltä.  ;D

Miks ei samantien myös laiteta vähän rahaa noihin kohteisiin, niin sais vaikka kauden päättäjäissaunaillan kustannettua niillä... Ihmetyttää miten tahalleen pelien häviäminen on yhtäkkiä sallittua, suotavaa ja jopa kannattavaa?

mazda sanoi:
Onko Kouvojen sivuilla vieläkään mitään tarinaa tai Toikan kommentteja?Surkeaa.Uutta matoa koukkuun ensivuonna uuden valmentajan ja joukkueen kanssa.Itse ottaisin mukaan vain Roopen,Antin,Samun,Jukan ja Matin.Tero ja  Tuomas voisivat pelailla ensi vuonna vaikka KTP:ssa.

Jaa halutaan sitä tarinoita. Lyhyet kommentit taisi Kouvolan Sanomissa olla, Kouvojen kotisivut ei ole ikinä ollut kärkipäässä tiedotuksen saralla... Onko tämän perusteella Toikka nyt yhtäkkiä taas niin huono valmentaja, että maksaisit erorahat ja lähtisit hakemaan jotain isoa kalaa tilalle isolla rahalla?
 
Viestejä
510
Vs: Kouvot 2008 - 2009

raappa sanoi:
Jaa halutaan sitä tarinoita. Lyhyet kommentit taisi Kouvolan Sanomissa olla, Kouvojen kotisivut ei ole ikinä ollut kärkipäässä tiedotuksen saralla... Onko tämän perusteella Toikka nyt yhtäkkiä taas niin huono valmentaja, että maksaisit erorahat ja lähtisit hakemaan jotain isoa kalaa tilalle isolla rahalla?
Tämä uutispimennos Kouvojen puolelta loukkaa tietyllä tapaa faneja,koripalloväkeä ja vastustajien kannattajia.Voitosta heti juttu mutta tappion tullesa pistetään pää puskaan ja yrmytään tuskissaan jossain.Surkeaa,ei voi muuta sanoa.Ja mitä valmentajaan tulee niin ymmärtää ehkä itse lähteä muualle tai jatkaa vain opettajan uralla.Kaikki pallopelit mukaan lukien pelaaja on niin hyvä kuin viimeinen peli ja valmentaja niin hyvä kuin viimeinen kausi.Murskatappion jälkeen murskatuomio.Ei edes kaaduttu saappaat jalassa vaan kakat housussa. :'(
 
Viestejä
171
Vs: Kouvot 2008 - 2009

mazda sanoi:
Ja kun pyynnöstä Kouvot avasi sanaisen arkkunsa. ;) :-X
SEURAAVA OTTELU

26.04.2009 17:00
Mahdollinen 5. puolivälieräottelu Kouvot - Tampereen Pyrintö

Kouvojen kotisivujen mukaan puolivälieräsarja ei siis välttämättä ole ohi! Kaikki Mansikka-aholle maanantaina jännäämään!!
 

._.

Viestejä
593
Vs: Kouvot 2008 - 2009

Herbert sanoi:
Tällä kertaa vika ilmeisesti oli kunnon ajoituksessa. Jos Kouvot oli runkosarjassa toinen, mutta loppukauden pelien perusteella vain kolmanneksi paras, niin selvästikin joukkue oli ollut aiemmin kaudella suhteellisesti parempi. Tämä on asia, jota Pavi Hongassa hehkuttaa, joukkueen pitää olla iskussa kevään tärkeimmissä otteluissa.
Tai sitten joukkue paransi peliään ihan yhtä paljon kuin kaikki muut kärkijoukkueet ja sijan putoaminen selittyy Pyrinnön hurjalla loikalla kaikkien ohi... ::)
 
Viestejä
17
Vs: Kouvot 2008 - 2009

En kyllä yhtään ihmettele ettei vältttämättä jaksa tiedotottomiminen kiinnostaa. Pitkä kausi kuitenkin takana ja seuraava edessä, ehtiihän sitä vielä..
 
Viestejä
1 607
Vs: Kouvot 2008 - 2009

Olen vuosien varrella seuraillut, ettö on aika yleinen ilimiö koriksen osalla Suomessa että tappio vaietaan paikallisesti kuoliaaksi. Se on kai jokin jäänne menneestä maailmasta. Ei kylläkään sovi mitenkään vapaaseen kansalaisyhteiskuntaan, jossa internet vetoinen maailma on yhä pienempi paikka.
Tappion nieleskelyyn ja pettymykseen voi mennä joskus aikansa, mutta asian kohtaaminen on vasta alku korjaaville toimenpiteille ja muutokselle parempaan suuntaan. 8]
 
Viestejä
7 545
Vs: Kouvot 2008 - 2009

Taas tehdään vähän isoa juttua turhasta. Kyllä tappio-otteluistakin aina se raportti siellä Kouvolan Sanomissa taitaapi olla ja kyseinen sanomalehti on ollut Kouvojen pääasiallinen tiedotuskanava jo pitemmän aikaa. Kotisivuillekin tulokset nyt kuitenkin tulevat. Jos täällä väki haluaa jo täydellistä analyysiä kaudesta ja viimeisestä ottelusarjasta, niin kenties joukkueen on syytä tehdä asiat ensin itselleen selviksi, ennen kuin siitä julkisuuteen alkaa kommentoimaan.
 
Viestejä
7 545
Vs: Kouvot 2008 - 2009

Vaikka tässä on tullut Kouvojen tiedostusta puolusteltua, niin kyllä tässä pientä päätöslauselmaa kaudesta silti kaipailis :-\
 
Viestejä
7 545
Vs: Kouvot 2008 - 2009

Toikka pongattavissa Lahti-Kouvola akselilta pyörän selästä torstaina
http://www.kouvolansanomat.fi/b/kosa_vesala/
 
Viestejä
596
Vs: Kouvot 2008 - 2009

Juu. Kyllä näin on. Uskon, että lauteilta putoaminen kirpaisi enemmän kuin uskotaankaan. Mitaleilta kauas, kauas, kauas...
Silti olisi ryhdikästä todeta faktat ja antaa oikea palaute kaudesta ja myös nostattaa jo uutta tuulta tulevaan. Mielenkiintoisen tekee tulevasta kaudesta myös vallitseva taloustilanne. Yritysten ylimääräiset rahat on taatusti tiukassa. Jännä nähdä, mitkä sponssorit ovat vielä mukana retkellä. Jää nähtäväksi.
 
Jotta voit kirjoittaa viestejä, sinun täytyy rekisteröityä foorumille. Rekisteröityminen on ilmaista, helppoa ja nopeaa. Rekisteröidy tästä.
Ylös