Vs: Playoffs 2009 - And now for something completely different...
Tämä topikki on degeneroitunut todella pahasti jankkaamiseksi LeBron-fanien ja Kobe-fanien välillä siitä kummalla superstaralla oli milloinkin paskemmat joukkuetoverit. Todella vastenmielistä näennäiskannattamista, jossa ei tosiaankaan olla joukkueen vaan yksittäisen pelaajan asialla.
Herätkää nyt jumalauta todellisuuteen, että Lakers voitti mestaruuden hyvällä joukkueella, eikä tämä kerro suoraan mitään LeBronin ja Koben välisestä paremmuusjärjestyksestä. LeBron oli tänä vuonna MVP ja joukkue pärjäsi runkosarjassa tosi hyvin. Koben joukkue puolestaan vei mestaruuden. Joku voisi jopa väittää punttien olevan suhteellisen tasoissa.
Simmonsin juttu on kirjoitettu Bostonin vihreiden lasien läpi ja kenties tarkoituksella provosoimaan Lakersin kannattajia. Tämä näkyy myös siinä, että tälläkin palstalla kirjoituksesta ovat pitäneet Bryantia vastustavat LeBron-fanit ja nimimerkit, joiden signaturessa on tosi iso kuva Bostonin mestaruusjuhlista. Omasta mielestäni kirjoitus oli erittäin perusteltu kritiikki "Kobe Bryantin uskoteltua uudestisyntymistä" vastaan.
Koben fanit puolestaan suhtautuvat kirjoitukseen hieman kriittisemmin:
ONEFORALL sanoi:
Hyh Bill Simmons paskinta ikinä, Kehtaakin väittää että Lakersin voitonjuhlat olivat jotenkin ei aidot. Vittu mikä pelle fisher ja muut itkivät siellä. ESPN muutenkin täynnä paskaa.
(Oma henkilökohtainen suosikkini boldattuna.)
Kirsikkana koko keskustelup*sk*n päällä on vielä täysin älytön vääntö siitä, onko Varejaon ja Gasolin floppailussa jotain eroa. Tässä vaiheessa kummankin staran kannattajat voivat kyllä olla samaa mieltä siitä, että toisen tähden joukkuetoveri on todella vastenmielinen tyyppi, koska kaatuu välillä koriskentällä. Floppi on floppi, mutta myös osa puolustuspeliä esimerkiksi vahvempaa tai kimmoisampaa hyökkääjää vastaan.
(Jos tämä jankkaaminen vielä tästä eskaloituu ei olisi välttämättä huono veto valvojilta viheltää pleijareita pelatuiksi ja ohjata keskustelua eteenpäin vaikkapa lukitsemalla tämän rakentavan keskustelun riemuvoiton...)
edit. Tulipa kipakka palaute, pitäisi varmaan syödä jotain, kun tuntuu verensokeri olevan snadisti alhaalla.