No ei putoa. Onneton tai puuttuvat sisäpeli tekee vastustajan toiminnan vaan liian helpoksi. Joku täällä kaipaisi syöttöjä ja leikkauksia mutta aina kun sinne pallon antaa riskitasot raketoivat.Onko suomalainen junnujoukkue ollut koskaan C-sarjassa? En toki usko, että nämä sinne sentään putoisivat.![]()
Eli jos Suomi häviää tämän, niin ollaan hyvin lähellä joutua karsintasarjaan pelaamaan putoamista vastaan?
No ei putoa. Onneton tai puuttuvat sisäpeli tekee vastustajan toiminnan vaan liian helpoksi. Joku täällä kaipaisi syöttöjä ja leikkauksia mutta aina kun sinne pallon antaa riskitasot raketoivat.
Joukkueen pitää löytää muita keinoja hyökkäykseen, “sankaripallo” miten se sanottiinkaan ei onnistu kuten huomataanNyt ei ole A-divariin nousua tapahtumassa ja todennäköisesti taistellaan sijoista 17-22.
Käytännössä siis Euroopan tasolla ei olla 32 parhaan joukossa. Taitaa olla yksi huonoimmista sijoituksista ikinä näissä nuorten tason kisoissa.Nyt ei ole A-divariin nousua tapahtumassa ja todennäköisesti taistellaan sijoista 17-22.
Samaa mieltä, mielestäni Pällijeff parempi ykkösenä.Käytännössä siis Euroopan tasolla ei olla 32 parhaan joukossa. Taitaa olla yksi huonoimmista sijoituksista ikinä näissä nuorten tason kisoissa.
Adlerista muuten huomio heittäjänä: kohtuullinen prossa kun pelaa kakkosena, tulee ulos scriineistä ja on catch and shoot -heittäjä. Erittäin huono heittäjä kun pelaa pointtina ja alkaa itse luomaan heittöaan 1 vs 1 tilanteista. Ainakin tässä turnauksessa nähtyjen kolmen pelin perusteella.
Kannattaa katsoa Tsekki-pelin +- saldot ja tarkemmin etukentän osalta. Varmaan valkut sen tekee.Onko kukaan muu kiinnittänyt huomiota siihen, miten taitava Elias Pura on korin alla? Mies dominoi levypalloissa, liikkuu fiksusti ilman palloa ja omaa harvinaisen pehmeän viimeistelyn molemmilla käsillä. Jokaisessa ottelussa, jossa Elias saa kunnolla minuutteja, tapahtuu hyviä asioita, niin hyökkäyksessä kuin puolustuksessa. Silti hänen peliaikansa jää toistuvasti liian vähäiseksi. Tämä on iso kysymysmerkki. Miksi emme hyödynnä tätä selkeää vahvuutta enemmän? Elias tuo kentälle juuri sitä energiaa, tilannetajua ja peruskoripallon osaamista, jota moni muu ei tällä hetkellä tarjoa. Olisiko jo aika antaa hänelle ansaitsemansa rooli ja mahdollisuus näyttää mihin kaikkeen hän pystyy, kun luottamus valmennukselta on kohdallaan? Joukkueen etu sekin olisi. Mitä mieltä muut ovat ollaanko tässä hukkaamassa tärkeä palanen meidän pelistä?
On siellä pelin sisällä hyvääkin, mutta etukenttä ja Passilla ei vaan riitä kun apuja ei tule isosta päästä. Sama kuin U 20 eli 4-5 pelaajalla ei vaan menesty. Joku mennyt isommasti vihkoon näiden ikäluokkien osalta valmennuksessa.Käytännössä siis Euroopan tasolla ei olla 32 parhaan joukossa. Taitaa olla yksi huonoimmista sijoituksista ikinä näissä nuorten tason kisoissa.
Adlerista muuten huomio heittäjänä: kohtuullinen prossa kun pelaa kakkosena, tulee ulos scriineistä ja on catch and shoot -heittäjä. Erittäin huono heittäjä kun pelaa pointtina ja alkaa itse luomaan heittöaan 1 vs 1 tilanteista. Ainakin tässä turnauksessa nähtyjen kolmen pelin perusteella.
Rikkoo välillä turhaan mutta hänen tulevaisuus on kirkas, nätti 3p heittoPassila oli mun mielestä hyvä.
Samaa mieltä että mukana kyllä osittain hyvääkin.On siellä pelin sisällä hyvääkin, mutta etukenttä ja Passilla ei vaan riitä kun apuja ei tule isosta päästä. Sama kuin U 20 eli 4-5 pelaajalla ei vaan menesty. Joku mennyt isommasti vihkoon näiden ikäluokkien osalta valmennuksessa.
Pura on aikaisemminkin vaikuttanut ihan kehityskelpoiselta pelimieheltä.Onko kukaan muu kiinnittänyt huomiota siihen, miten taitava Elias Pura on korin alla? Mies dominoi levypalloissa, liikkuu fiksusti ilman palloa ja omaa harvinaisen pehmeän viimeistelyn molemmilla käsillä. Jokaisessa ottelussa, jossa Elias saa kunnolla minuutteja, tapahtuu hyviä asioita, niin hyökkäyksessä kuin puolustuksessa. Silti hänen peliaikansa jää toistuvasti liian vähäiseksi. Tämä on iso kysymysmerkki. Miksi emme hyödynnä tätä selkeää vahvuutta enemmän? Elias tuo kentälle juuri sitä energiaa, tilannetajua ja peruskoripallon osaamista, jota moni muu ei tällä hetkellä tarjoa. Olisiko jo aika antaa hänelle ansaitsemansa rooli ja mahdollisuus näyttää mihin kaikkeen hän pystyy, kun luottamus valmennukselta on kohdallaan? Joukkueen etu sekin olisi. Mitä mieltä muut ovat ollaanko tässä hukkaamassa tärkeä palanen meidän pelistä?
Täysin samaa mieltä Adlerista. Ainakin omaan silmään hänen vahvuutensa sopivat oikein hyvin 2-paikalle. Ei ole mitenkään erityisen hyvä luomaan muille peliä, mikä ehkä korostuu vielä kun muusta joukkueesta ei löydy samanlaista scoraajaa, kuin hän. Adlerille pitäisi juuri pelata enemmän pallottomia settejä ja saada häntä vauhdissa kohti koria, missä on erittäin hyvä. Toivon myös että tulevaisuudessa susijengissä häntä peluutettaisiin 2-paikalla!Käytännössä siis Euroopan tasolla ei olla 32 parhaan joukossa. Taitaa olla yksi huonoimmista sijoituksista ikinä näissä nuorten tason kisoissa.
Adlerista muuten huomio heittäjänä: kohtuullinen prossa kun pelaa kakkosena, tulee ulos scriineistä ja on catch and shoot -heittäjä. Erittäin huono heittäjä kun pelaa pointtina ja alkaa itse luomaan heittöaan 1 vs 1 tilanteista. Ainakin tässä turnauksessa nähtyjen kolmen pelin perusteella.