Koripallo.com

ETELÄISEN ALUEEN IV-DIVARI

Viestejä
423
Vs: ETELÄISEN ALUEEN IV-DIVARI

MaSu - Kollit

Kolleille tällä kaudella niin epäonnisella Malmilla pelattiin lohkon kärkikamppailu Masua vastaan. Onneksi tällä kertaa peliareena ei ollut mikään ala-asteen jumppaluola vaan ihan oikea korispyhättö Malmin Palloiluhallilla. Keravalaisten rivit ovat olleet viimeaikoina hieman siipirikkoiset, sillä norppa-virus on vienyt useammankin palloilijan sängynpohjalle. Lopulta pelureita saatiin kuitenkin yhdeksän kappaletta liikenteeseen, enemmän tai vähemmän huonokuntoisena ja erilaisia vaivoja omaavina.

Edellisen kohtaamisen päättyessä Masulle "jotain viiskyt", olisi voinut olettaa tämänkin ottelun olevan piece-of-nakki ja varsinkin kun kotikenttäetu oli kyseessä. Edellisestä tärkeästä voitosta sisuuntuneena kollilauma ei tällä kertaa lähtenyt nöyristelemään, vaan otti johtoaseman alusta lähtien. Puolustus ja toisaalta myös hyökkäys olivat kummallakin nelosdivariin suhteellisen kovaa tasoa. Masun Keravalla nähty vierastaika ja 80% heittotarkkuus olivat tipotiessään ja Kollit myös oikeasti jopa puolustivat. Piste-ero läpi ottelun oli kymmenen tietämillä läpi ottelun ja Masu yritti saavuttaa kovat piipussa keravalaisia läpi ottelun. Etenkin heittovoimaa Malmin pojilta tuntuu löytyvän, mutta toisaalta yksikään pelaaja ei tuntunut pelaavan oikeasti selkä korille päin.

Vierasjoukkueen peli oli osaltaan melko sekavaa, mutta scoraaminen onnistui lopulta laajalla rintamalla ja vaihtelevin asein, läheltä ja kaukaa. Ehdoton ottelun MVP oli Kakkoskorin Captain Samu Koski, joka oli järjettömän kova jokaisella pelin osa-alueella. Korinteko, levyrit, syötöt, riistot... you name it. Samppa oli in-the-zone. Samun lisäksi myös oikeat korinaluspelurit tekivät sopivasti pinnoja paintista, ja voisikin sanoa ottelun ratkenneen juuri korin alla. Masu myös sössi huomattavan määrän suhteellisen helppoja lay uppeja ja vapaita heittojapaikkoja, joka vaikutti tottakai ratkaisevasti.

Voiton myötä Kakkoskori on jälleen lähempänä kolmosdivarin "unelmaa." Toisaalta yksikään peli ei ole taputeltu ennen loppusummerin sointia. Pakvi ja Masu ovat edelleen kamppailussa mukana, vaikkakin nyt voiton-pari jäljessä. Tästä on jatkaa ensi sunnuntaina Pakvia vastaan.

21.2 Malmin Palloiluhalli

MaSu - Kakkoskori 67 - 81

Kakkoskori pisteet:

S. Koski 28 (MVP), Ylipekka 18, Iivonen 15, Raskunen 11, Heinonen 9, Hanssi kaks hyvää virhettä, Jallu ja Jesse 0

MaSu pisteet:

Hämäläinen 16, Ekström 10, Vuoristo 10, Oljemark 9, Virtanen 6, Lampinen 5, Lind 5, Toots 4, Laarila 2, Huusko ja Mattila 0
 

hettginen

Vs: ETELÄISEN ALUEEN IV-DIVARI

urkuparvi sanoi:
Tässähän voi alkaa heruttelee jo tulevalla match upilla, jota on saatu ihastella jo vuosien ajan eri sarjatasoilla. Kolliveteraani ISO-RALE Railotie saa taas tauon jälkeen tutustua RU-veteraani Hurmeen kyynärpäihin ja tietty samalla osoittaa sulavaliikkeisiä harhautuksia. Luvassa lienee tiukkaa paint-vääntöä... Vielä kun Rukkasella olisi Jansas nipistelemässä, niin kuuma kohtaaminen olisi valmiina... 8]

jansas on nähty juoksentelevan Koivukylän koulun lähistöllä reppu selässä....
 
Viestejä
382
Vs: ETELÄISEN ALUEEN IV-DIVARI

Yks pikkujuttu - onko se tuosta basket.fi:stä vai mistä johtuva juttu, että tulokset ei päivity. Jostain syystä en (tällä kertaa) jaksaisi uskoa basket.fi:n olevan "syyllinen". Kakkoskolleilta puuttu recordista kolme viimeisintä vierasvinstiä. Tokkopa sillä on väliä, mutta olisihan se nyt kiva tietää myös muiden matsien tuloksia...

Eli jos olet SE-JONKA-PITÄISI-TOIMITTAA-TULOS-LIITTOON, niin tunne pistos sydämessäsi ja tee tarvittavat toimenpiteet...
 
Viestejä
114
Vs: ETELÄISEN ALUEEN IV-DIVARI

Joo, kyllä se basket.fi toimii jos sitä vaan osaa käyttää. Ja jos ei osaa käyttää niin kyllä niitä tuloksia voi lähettää osaaville tahoille jotka päivittävät tulokset. Eli kyllä se on joukkueiden laiskuutta jos tulokset puuttuu.

Kolmoskori - Ming Dynasty 86-65 (22-15, 22-11, 26-15, 16-24)

Halmetoja 25p
Koppo 21p
Turunen 18p
Nieminen 9p
Hamari 8p
Lappalainen 3p
Ruusunen 2p

Seppälä 17p
Autere 13p
Anttila 11p
Heikkilä 10p
Hellsten 8p
Purhonen 6p
 
Viestejä
382
Vs: ETELÄISEN ALUEEN IV-DIVARI

Kaikale sanoi:
Joo, kyllä se basket.fi toimii jos sitä vaan osaa käyttää. Ja jos ei osaa käyttää niin kyllä niitä tuloksia voi lähettää osaaville tahoille jotka päivittävät tulokset. Eli kyllä se on joukkueiden laiskuutta jos tulokset puuttuu.

On ollut mielenkiintoista seurata a- ja c-lohkojenkin tuloksia. Tosin raportit ovat harvojen herkkua tai siis vain harvat tarjoavat verbaalitykitystä tai edes tuloksia otteluistaan. Nyt jopa Jorma on lerpahtanut tällä saralla - HERÄTYS taas ;)

Olisi mielenkiintoista selvittää kauden jälkeen, mikä joukkue olisi todellinen Suomen m4d-mestari. Muilta alueilta ei tarvitsisi jengejä karkeloihin kutsua (lieneekö muualla edes nelosdivaria?). Loppuisi ikuinen kissanhännänveto siitä, missä jengissä on alueen päälliköt. Eli halukkaat pistäköön kekkerit pystyyn... 8]
 
Viestejä
635
Vs: ETELÄISEN ALUEEN IV-DIVARI

joka syksyhän kyseiset karkelot jo järjestetään. olisikohan jo ensi syksynä 4 kerta kun Adonis Jordan in memoriam turnaus järjestetään.
 
Viestejä
382
Vs: ETELÄISEN ALUEEN IV-DIVARI

Fine Bastard sanoi:
joka syksyhän kyseiset karkelot jo järjestetään. olisikohan jo ensi syksynä 4 kerta kun Adonis Jordan in memoriam turnaus järjestetään.

Ai se turnaus, jonka pytty on tällä hetkellä Kollien hallussa... Ja jonka jälkipelitkin Kollit hoiti kotiin... 8] 8] 8]
 
Viestejä
94
Vs: ETELÄISEN ALUEEN IV-DIVARI

F.U.T. - TUUBA 102 - 44 (43-22)

Leppoisaa sunnutaipalloa Leppävaarassa.

Peli oli käytännössä ohi ensimmäisen neljänneksen jälkeen, jonka kotijoukkue vei nimiinsä numeroin 20-4. Seuraavat erät olivat pelailua, eikä vierailijat saaneet koneestaan yhtään enempää irti. Viimeinen neljännes kotijoukkueelle numeroin 30-11.


Katsojia 3
 
Viestejä
382
Vs: ETELÄISEN ALUEEN IV-DIVARI

Kakkoskollit varmisti sarjanousun kolaamalla PakVin 113-72. Epävirallisesti asetettu tavoite on siis saavutettu. Matsista tulossa raporttia Satunnaisen tarkkailijan toimesta toivottavasti ennen vappua (vai juhannusta?)... ;)

Hans von Blumenstock on aloittanut jo ensi kauden jengin kasaamisen...

Vielä kolme peliä jäljellä ja tavoitteena lopettaa kausi 16-0 putkella... 8]
 
Viestejä
45
Vs: ETELÄISEN ALUEEN IV-DIVARI

Honka20 - Tikkurilan Tikka päättyi kotinjoukkueelle +18p (80 jotain - 60 jotain).
Areenana oli legendaarinen Tapiolan lukion liikuntasali.
Matsista jäi mieleen kotijoukkueen hyvä joukkuepeli eritoten puolustuksessa. Ja vierasjoukkueen numero 43 joka pudotti aika hyvällä prosentilla heittoja.
 
Viestejä
93
Vs: ETELÄISEN ALUEEN IV-DIVARI

A-lohkossa Lagers antoi sarjajohtaja Ravensille kauden ensimmäisen merkinnän tappiosarakkeeseen. Eroa taisi olla jotain 15p. Kovaa puolustusta molemmin puolin.
Mites noi nousijat meneekään muuten? 2 parasta joka lohkosta nousee kolmoseen?
 
Viestejä
423
Vs: ETELÄISEN ALUEEN IV-DIVARI

Nousu varmistettu!

1.3.2010

Panokset olivat jälleen korkealla, kun Killan koululla kohtasivat KET:n kakkosjoukkue Kakkoskori ja Pakilan Visa Stars. Lähtökohdat olivat jännittävät, sillä edellinen kohtaaminen Mäkelänrinteessä päättyi ainoastaan kahden pisteen erolla keravalaisten hyväksi. Voiton turvin olisi mahdollista myös varmistaa paikka ensi kauden miesten eteläisen alueen kolmosdivarissa. Luvassa oli siis kova vääntö kahden B-lohkon kovimman joukkueen välillä.

Kuudella pelurilla vierasotteluun lähtenyt Stars aloitti edellisen ottelun tapaan kovalla rytinällä . Starsin Kytömäelle pelattiin lähes poikkeuksetta aina pohjaan, jonka kautta haettiin vapaita heittopaikkoja kaarelta tai heittoja vapariviivalta. Ensimmäinen neljännes oli lopulta siltikin Keravalaisten ja erityisesti Jarkko Rönnholmin näytöstä päättyen 28-17 Rönnin tehdessä 17 pistettä. Puoliajalle tultaessa onnistumisia tuli jälleen kerran hyvin tasaisesti joka pelaajalta ja puolustustusta tiivistettiin edelleen. Kahden neljänneksen jälkeen tilanne oli 65-27, eikä piste-ero juurikaan alle neljänkymmenen enää laskenut. Viimeiset kaksi neljännestä olikin silkkaa kruisailua selvään voittoon ja lopulta sarjan kovinta vastustajaa vastaan tehtiin tylyt 113 pistettä, joka on kotijoukkueen kauden suurin lukema.

Parhaita onnistujia Keravalaisten riveissä olivat ehdottomasti Jarkko Rönnholm (22p), kapteeni Samu Koski (15p) ja Roni Raskunen (18p), jotka kaikki osoittivat miksi ovat pelanneet huomattavasti kovemmallakin sarjatasolla. Suoritus joukkueena oli kokonaisuutena yleisestikin erittäin hyvä ja ilme todella positiivinen.

Ensi kaudeksi haasteita riittää, sillä miesten kolmosdivaria voi jo oikeasti pitää kilpasarjana. Monien hyvin tunnettujen koripalloseurojen edustusjoukkueet pelaavat kyseisessä sarjassa, mainittakoon esimerkiksi Leppävaaran Pyrintö, Punaportin Blues (Hämeenlinna), Lohjan Urheilijat ja Visa Basket. Lupauksia herättävä 13 ottelun voittoputki kertoo kuitenkin nousun olevan aiheellinen ja menestyminen korkeammalla on mahdollista. Nousu ylemmälle tasolle tukee mainiosti myös edustusjoukkueen tavoitteita, joka on näillä näkymin säilymässä valtakunnallisessa I-divisioonassa.

Yhteenvetona kausi on ollut loistava. Parin sponsorin ja uusien pelimiehien myötä joukkueeseen on Jussi Reimakosken avustuksella saatu uutta intoa, joka on näkynyt ensi treeneistä lähtien. Kauden alussa tulokset eivät olleet mairittelevia ja jopa haaveet noususta meinattiin haudata heti alkuunsa, mutta nyt nousu on varmistettu ja odotukset ensi kaudesta korkealla.

28.2 Killan koulu

Kakkoskori - PakVi Stars 113 - 72

Kakkoskori pisteet:

Rönnholm 22, Raskunen 18, S. Koski 15, Ylipekka 14, Piipponen 12, P. Koski 10, Heinonen 7, Kyyrö 7, Iivonen 5, Luukkonen 3

PakVi Stars pisteet:

Kytömäki 21, Tervo 19, Mäkynen 13, Kallonen 10, Keski-Nikkola 6, Juoksukangas 3
 
Viestejä
382
Vs: ETELÄISEN ALUEEN IV-DIVARI

Hei KassiRitarit, haloo.... Pystyisikö joku päivittää teidän kotipelien tuloksia basket.fiiiiihin? On näköjään onnistunut viimeksi noin 2 kk sitten... :eek:
 
Viestejä
5 781
Vs: ETELÄISEN ALUEEN IV-DIVARI

Kädettömillä on vaikeampaa tuo kirjoittelu (baskethotelliinkin pitää näpytellä kaikkea), jos ei ole treenannut muilla ruumiin osilla. Ja kaipa sarjavalvoja voisi hieman patistella?
 

Kiitos

Vs: ETELÄISEN ALUEEN IV-DIVARI

Jakari on päivittänyt peliensä tulokset basket.hotelliin! Loistavaa työtä Järvenpään pojilta, kiitoksia tästä isosta työstä IV-divari palloilua seuraavien iloksi ;)
 
Viestejä
421
Vs: ETELÄISEN ALUEEN IV-DIVARI

Slurkit-TuuBa 48-43 (28-18)
Kisiksen parketilla luisteltiin lohkon jumbofinaali, joka tuttuun tyyliin päätyi käsipallolukemiin. Slurkkien makaava paikka toimi jälleen mainiosti, sillä harvassa ovat ne IV-dirrejoukkueet, jotka ovat hälyisässä ja liukkaassa salissa ekalla kympillä kaukaa naruihin osuneet.

Poliisit runnoivat alussa 10-0 jakson, joka normisalissa vastaisi jotain 30 pinnan eroa. Tuuba ei osunut edes vapariviivalta koriin, joten mitään huippusuoritusta eron tekoon ei tarvittu.

Loppupeli sitten juostiin ja viskottiin kuulaa ilmaan. Aina välillä joku kohahdutti tekemällä korin. Illan otteiden perusteella TuuBa on ehdotonta V-dirrekamaa. Poliisit pysyvät nelosessa kotisalinsa turvin.

Poliiseista TuuBaa kuritti kauempaa joukkueen ainoa heittotaitoinen Holopainen. Korin alla kunnostautuivat Kokkonen ja Terviö, jotka kaapivat levarit molemmissa päissä. Tällä kertaa myös heittoprosentit olivat kohtuullisia.

TuuBasta erottuivat vikkelät Saastamoinen ja Koskipää.

Poliisit: Holopainen 21, Terviö 10, Kokkonen 10 (MVP), muille sattumia
TuuBa: Koskipää 17, Saastamoinen 10 (MVP), Jantunen 9, muille sattumia.
 

Buster.

Hunks - Slurkit 89-64

Palataan vielä lyhyesti viime perjantain tunnelmiin ja Sykkiin, jossa Pollarit ja Hunksit valmistautuivat viikonlopun rientoihin. Kaspar "the King" Andersson aloitti jäätävästi huolimatta Kyttien timantinkovasta erityisvartioinnista, ja luikerteli korille tehden kotijoukkueen 9 ensimmäistä pinnaa. Poliisit kunnostautuivat lähinnä F-juniori tasoisilla menetyksillä, joista Hunksit rankaisivat 4 vs 0 tai 5vs1-tyylisillä nopeilla. Myös Hunksien Keijonen ansaitsee erityismaininnan, ainakin hyökkäyspäässä.

Kun Koppalakit pääsivät karkeimpien menetystensä yli rupesi kotijoukkue osumaan kaaren takaa. Jossain vaiheessa ero taisi käydä lähempänä 10:ä pistettä, mutta siihen Slurkkien kiri jäikin. Viimeinen jakso oli siitä erikoinen ettei kukaan oikein jaksanut puolustaa eikä viheltää virheitä. Tuomarit pääsivät kyllä muutenkin aika helpolla. Mutta ihan kivat perjantai-hiet, Hunkseja vastaan on ihan nastaa pelata.

Kovimmat scoraajat

Hunks: Keijonen 27, Andersson: 19, Salmirinne 17,
PB: Holopainen 21, Kokkonen 16, Campbell 8,
 

päivittäkäää

Vs: ETELÄISEN ALUEEN IV-DIVARI

päivittäkäähän tuloksia baskethotelliin!

"Ei tää voi olla näin vaikeeta"
 
Jotta voit kirjoittaa viestejä, sinun täytyy rekisteröityä foorumille. Rekisteröityminen on ilmaista, helppoa ja nopeaa. Rekisteröidy tästä.
Ylös