Vs: Kataja 2008-2009
Erinomaisia hankintoja Papinaholta. Nenosen lähtö Hongasta kyllä hieman kummastuttaa, sai mielestäni kohtuullisen hyvin peliaikaa ja oli aika hyvä. Olisi luullut ennemminkin esimerkiksi Skamon turhautuneen rooliinsa. Tai Heinosen, mutta Heinosella taitaakin olla pitempi soppari.
Jos Koposen lisäksi Muurinenkin etsiytyisi muualle, olisi kyseessä jo melko iso muutos Hongassa. Jäljellä oleva ryhmä Matinen, Heinonen, Skamo, Salin, (Raami) ja knit ei kyllä ole sarjan huonoin mutta myös kaukana parhaista ryhmistä. Mielenkiintoista nähdä viekö Honka esimerkiksi Stenin tai Virtasen vai luottavatko oikeasti Saliniin (+ jenkki pointtiin).
Näissä siirroissa on selvästi Katajalle enemmän positiivista arvoa kuin Hongalle + Compolle negatiivista arvoa.
Nämä siirrot tekevät alkavan kauden taas mielenkiintoiseksi. Toivottavasti Lappeenrannasta kuuluisi positiivisia uutisia, viime kaudella negatiivisia uutisia oli sarjassa niin paljon että luulisi niiden riittäneen jo vuosiksi.