Phoenix Suns superstar Devin Booker agreed to a two-year, $145 million maximum contract extension with the franchise through the 2029-30 season, the highest annual extension salary in NBA history, CAA's Jessica Holtz and Melvin Booker told ESPN.
www.espn.com
Voi olla, että täällä on seuraavasta aiheesta jo keskusteltu, en ole riittävän tiivisti näitä NBA-keskusteluita täällä seurannut, mutta kommentoidaan nyt silti.
Ensiksikin, aikamoisia sopimuksia ja rahoja, kun alkavat SGA:lla ja Bookerilla olemaan jo päälle 70 miljoonan dollarin per vuosi.
Tästä tuli välittömästi mieleen tankkauksen järkevyys.
NBA-seurat siis tankkaavat löytääkseen sen seuraavan franchise-pelaajansa, tai ainakin saavansa paremmat pelikortit tuleviksi vuosiksi mestaruusjahtiin.
Mutta kannattaako se oikeasti?
Tankkaamalla menee muutama vuosi ihan penkin alle. Fanit katoavat katsomoista. Kausikortti- ja oheismyynti sakkaa.
Tankkaaminen on tietysti urheilullisesti p:stä, joka voi myös johtaa joukkueen ja pelaajien motivaation ja moraalin putoamiseen, ja tätä voi olla vaikea myöhemmin enää muuttaa.
Sitten jäät viimeisten 5 joukkoon, ja draftiin tulee kuitenkin joku pienillä oddseilla oleva "mavericks" tai "spurs", joka sitten kuitenkin nappaa sen himoituimman varausvuoron.
Ja vaikka onnistuisit saamaan varausvuoron 1-.3. niin onko se takuu franchise-pelaajasta? Ei todellakaan. Eikö myöhemmillä varausvuoroilla voi varata tulevaa franchise-pelaajaa? No todellakin voi.
Edellä mainitut Booker #13 ja SGA #11 eivät olleet lähelläkään ykkösvarauksia.
Kuten eivät Jokic #41, #Curry #7, Giannis #15, Haliburton #12,, Alperen Sengun #16, Jalen Brunson #33, Jimmy Butler #30,
Jopa Boston teki Tatumia varatessaan aikamoisen peliliikkeen treidatessaan oman ykkösvuoronsa pois, ja otti Tatumin vasta #3-varauksena. Ykkönen oli Fultz ja kakkonen Ball. Molemmat isoja pettymyksiä eri syistä Tatumiin, ja moneen muuhun ko. draftissa varattuun verrattuna.
Toki myös #1 tai #2 tai #3 varauksista on kasvanut franchise-pelureita, mutta tullut myös "busteja".
Kun kaikki edellä mainitut seikat huomioi, en voi vaan ymmärtää miksi kannattaa tankata. NBA on miljardibisnes ja siellä on paljon laskutaitoisia ihmisiä, eli ehkä heillä on tästä vaan vielä parempi ymmärrys?