Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Sen takia taidettiin Joensuuhun hankkiakin. Toi myös rauhallisuutta Katajan pelintekoon. Petri "heitän väkisin vaikka mikään ei uppoa" Virtasen pelinjohdolla Kataja ei tule mestaruutta voittamaan. Ratkaisuhetkillä Toijala sentään tajusi pitää miehen penkillä.Timi sanoi:Conley on pelottavan kova ratkaisuhetkillä. Vaeltelee koko pelin varjojen mailla, mutta sitten kun eniten tarvitaan mies astuu esiin.
Niin se taasen ratkesi tuohon vapareihin. Kouvot on kahdessa ottelussa hävinnyt vaparit heitetyt -19 ja sisäänmenneet -15. Tasaisessa ottelussa ei paljon muuta tarvita. Molemmat joukkueet keskittyivät selkeästi hyökkäyslevypallojen saamiseen Kataja haki Kouvojen korilla 41% kaikista irtopalloista ja vastaavasti Kouvot Katajalta 38%. Suurin ero oli heittojen sisäänlaittaminen levypallojen jälkeen. Sami Lehtoranta oli selkeästi paras tässä levyrikamppailussa, Conley ja Fells avittivat. Koko ottelua ajatellen Kaunisto jäi hiemen yksin.Erving sanoi:Aika käsittämätön tuo Katajan vapaaheittoprosentti. 25/28=89,2. Vieraskoreihin pleijareissa.
carmelo sanoi:Tänään oli Kouvojen paikka iskeä ja viedä kotietu Katajalta, mutta kun tässä ei onnistuttu, tullee Kataja viemään sarjan puhtaasti 3-0.
Seuraavassa ottelussa paineet on Kouvoilla, sillä 2-0 asemasta nousu on Kouvoille tässä otteluparissa mahdoton tehtävä. Katajan voittoa puoltavia seikkoja: 1) Conley, joka käänsi ensimmäisen ottelun Katajan voitoksi, tullee pelaamaan lauantaina enemmän, eikä Kouvoilta löydy miehelle pysäyttäjää, 2) Kouvojen avausviisikko pelasi tänään isot minuutit ja väsymys tullee näkymään otteissa enemmän kuin Katajan miehistössä, 3) kriittinen kotiyleisö tuo lisäpaineita Kouvoille ja 2-0 tappioaseman pelossa on kyseessä ns. "pakkovoitto", 4) Kataja ei tule pelaamaan kahta näin surkeaa heittopeliä putkeen sekä 5) Kouvojen kädetön sisäpelaajajenkki ei kykene 1-vs-1 ratkaisuihin, jolloin sisäpeli on liikaa Kauniston varassa. Näillä teeseillä siis 2-0 tappioasemasta Areenalle, jonka jälkeen päästäänkin kesäloman viettoon.
Highpost sanoi:Kouvoilta ihan miehekäs taistelu, mutta Katajan materiaali on vaan yksinkertaisesti leveämpää ja parempaa. Se tulee esille viimeistään otteluiden loppupuolella ja mitä pidemmälle sarja etenee.
;DIlmakives sanoi:Eihän tässä näin pitänyt käydä, 30 minsaa jaksettiin tällä poppoolla. Siinä oli kauden viimeinen kotipeli.
Ainut positiivinen asia oli se, että Airball oli sittenkin katsomossa kannustamassa.
JoKaFan sanoi:EDIT: Jyrin kommentit pelin jälkeen toivat taas mieleen muuan herran Muhammed Said al-Sahafin. Joku vois käydä Jyrkkää nipistämässä eli realitytsekkaamassa...![]()
JOEN SUU sanoi:Yliesiintyminen donkin jälkeen leukaa vetämällä taisi repeyttää kiertäjäkalvon ( jiiri lääkärinä voinee tarkentaa ) ? No olihan se hieno suoritus.
raappa sanoi:Lisätään vielä sen verta, että nää tommoset tilanteet (missä Walker laitto kaksi heittoa ohi) tms. on nimenomaan Kouvojen kannalta tärkeitä hyvän flown aikaansaamiseksi. Runkosarjassa nähtiin usein tämmösistä tilanteista kehkeytyneitä isoja runeja ja näissä runeissa yleensä sitte näiden Toivosten ja Seppälienkin heitot menee sisään ja sillon ei voi oikein mennä sanomaan, etteikö heistä apuja hyökkäyksessä olisi. Mutta ei noista miehistä/pojista vielä pelien kääntäjiksi tietenkään ole.
Batman sanoi:Ps. Fells tuntunut esittävän viime peleissä sitä mitä JoKa on vaatinut läpi kauden? Jäätävät hyökkäysriparit, vapaaheitot ja tahtokorit siinä vaiheessa, kun meillä oli mahdollisuus repäistä iso kaula tai kuten raappakin sanoi, tappaa peli.