Huiput: 1.-4.: Vilpas, KTP, Seagulls, Pyrintö
Vilpas: Eiköhän tuo Vilpaan vahvuus jatku runkosarjassa samalla tavalla kuin parina edellisenä vuotena. Pelintekijä pysynyt ennallaan ja Tuominen on myös hyvä valmentaja. Jos Tuominen sählää jenkkien kanssa, voi olla riski tippua alemmas.
KTP: Jotenkin tuntuu, että joukkueessa on kokeneita suomalaisia ja nuorta intoa sopivasti, jos nyt kovilta näyttävät jenkit sopii palettiin voi olla todella kova tällä kaudella.
Seagulls: Hyvät suomalaiset joilla on kokemusta, jenkit laatua ja erityisesti Jussi Laakso on valmentaja joka saa joukkueen hengen kohdilleen. Tekisi mieli laittaa ylemmäksikin, mutta pelataan nyt KTP:tä.
Pyrintö: Ei ole raudan yläpuolella pelaavaa sentteriä, mutta en ole varma satuttaako se joukkuetta runkosarjassa vielä pahasti. Pelaa tasaisesti ja yhtenäisesti, jenkeistä löytyy laatua ja valmennus on osaava. Kotietu tullee tällä kaudella.
Keskikasti: 5.-8.: Kataja, Karhu, Nokia, Kobrat
Kataja: Odotan tasaisempaa kautta kuin viime kausi, KV-pelit rasittaa runkosarjaa, mutta laatua on kuitenkin riittävästi kamppailuun kotiedusta.
Karhubasket: Kaksi edellistä vuotta kultaa, ei siis pitäisi aliarvioida. Kuitenkin, jotenkin tunne että Jussi Laakso oli aika tärkeä palanen. Koskimies osaa taktiikat, mutta entä henkilösuhdetaidot? Jenkitkään ei voi aina naksahtaa kohdilleen täydellisesti.
Nokia: Urheilullinen joukkue, jota Gibson varmasti johtaa hyvin. Uskoisin, että pelaa sen verran tasavarmasti, ettei pitkiä tappioputkia nähdä runkosarjassa.
Kobrat: Monien aliarvioima joukkue, mutta tulee olemaan vahvempi kuin viime vuonna. Tällä kertaa jopa pudotuspeleihin.
Häntäpää 9.-12.: Ura, Kouvot, Lahti, Korihait
Ura: Ei oikein hajua joukkueesta, mutta jotenkin en luota yllätykseen yhtään minkään osalta.
Kouvot: Nyt tulee kauden yllätysdippaus, hopealta suoraan putoamiskamppailuun.
Lahti: Sarjanousija on yleensä aina pulassa Korisliigassa, joten laitetaan tänne. Jos saa innon päälle jo syksyllä ja napsii alkukaudesta voittoja, voi olla pari sijaa ylempänäkin.
Korihait: Joku tänne pitää laittaa, olkoon siis Korihait. En keksi vielä syytä, miksi pitäisi olla ylempänä.